#LiptovskéStartUpy: eS FiT

Pridané 19. 8. 2018

Športovci pozor! Dnes sme si pre Vás pripravili článok z rubriky začínajúcich liptovských projektov. Konkrétne sa jedná o fitness centrum s názvom eS Fit. a na naše otázky odpovedala jeho spoluzakladateľka Martina Staroňová.

Ahoj Maťka. Predstavila by si nám na úvod Váš projekt eS FiT?

Ahojte. Začala by som tým, ako vlastne vznikla naša malá telocvičňa pod rodinným domom. Už pri stavbe nášho domu bolo mamine Ľubici jasné, že pod domom nebude veľký bazén ako si niektorí okoloidúci mysleli, ale bude tam malá telocvičňa. Ľubka v tom čase predcvičovala v telocvični oproti terajšiemu Lidlu, no chcela mať svoje priestory a ten sen sa jej splnil. Už dlho využíva našu telocvičňu na aerobik, pilates, SM systém, fitlopty a iné cvičenia. Ja som sa po absolvovaní FTVŠ venovala trénovaniu detí, no momentálna situácia ma nakopla spraviť si niečo svoje. A tak sme sa s maminou rozhodli, že telocvičňu dáme do užívania širokej verejnosti. Keďže mamina má 30 ročné skúsenosti s predcvičovaním, má absolvovaný nejeden seminár a workshop, ja som absolventka športovej vysokej školy, mám prax v trénovaní v športových kluboch, takže cvičenia v eS FiTe budú prebiehať s kvalifikovanými trénerkami.

liptovzije liptovske startupy start upy martina staronova es fit

Skúsenosti teda naozaj nemožno spochybniť. Kto všetko Vám pomohol a priložil ruku k dielu?

V podstate to bol môj nápad. No s realizáciou mi veľmi pomáha mamina, hlavne v organizačných veciach, takisto sestra s priateľom, ale aj kamaráti, ktorí mi pomáhajú s propagáciou, logom, fotkami, webom, za čo im zo srdca ďakujem, lebo bez nich by to nešlo. No a samozrejme nemôžem zabudnúť na môjho priateľa, ktorému by som sa aj takouto formou chcela veľmi pekne poďakovať.

Bez šikovných ľudí a hlavne dobrých priateľov by to bolo určite komplikovanejšie. Kedy si vôbec dostala myšlienku rozbehnúť tento športový projekt?

No vieš, keď robíš to, čo si vyštudoval, baví ťa to a aj živí, neriešiš nič. Akonáhle to ale stratíš, rozmýšľaš inak. Niečo končí, iné zas začína. Prvotná myšlienka mi skrsla v hlave niekedy v máji tohto roku.

liptovzije liptovske startupy start upy martina staronova es fit

Správne. Kde niečo končí, tam niečo iné začína. A Liptáci sa tak môžu tešiť na nové športovisko. Prezraď nám ešte čo konkrétne symbolizuje názov eS FiT? Môžeme v ňom hľadať nejakú spojitosť s Tvojim priezviskom?

Áno presne tak. Keďže sme Staronky, eS symbolizuje prvé písmeno nášho priezviska. Pôvodne bol návrh z mojej strany nazvať telocvičňu Fitko Pivnica (keďže telocvičňa je v pivničných priestoroch a chcela som do toho zakomponovať aj kúsok vtipu), no v rodinnom hlasovaní môj nápad neprešiel.

Na aké druhy cvičení sa budú môcť návštevníci u Vás tešiť?

Začíname skromne, zatiaľ máme v pláne rozbehnúť kruhové cvičenia a cvičenia formou tabaty. Od septembra začne predcvičovať mamina už svoje rozbehnuté aerobiky a pilatesy a určite chystám aj cvičenia pre deti a palicové techniky pre hokejistov. Všetko má ale svoj čas a ideme krok po kroku.

liptovzije liptovske startupy start upy martina staronova es fit

Tabaty? Mohla by si nám priblížiť, o aký druh cvičenia sa jedná? 🙂

Samozrejme. Ide o intervalové cvičenie kedy sa cvičí 20 sekúnd vysokou intenzitou a 10 sekúnd sa odpočíva. Takýto postup sa opakuje 8-krát, čo znamená, že jedna tabata trvá 4 minúty. Po niekoľkých cykloch je možné spáliť toľko energie ako pri dlhšom čase strávenom bicyklovaním či behom. Spaľovanie kalórií prebieha dokonca ešte aj po cvičení.

A čo úroveň? Bude sa jednať len o cvičenia pre pokročilejších športovcov alebo bude úroveň cvičení prispôsobená rôznym kategóriám?

Cvičenie u nás je pre ľudí, ktorí sa nikdy nehýbali, ale aj pre pokročilejších športovcov. Samotné cvičenia sú upravené tak, že si sám cvičenec reguluje intenzitu a zaťaženie, ktoré mu najviac vyhovujú. Takže výhovorky typu „ja nebudem vládať“, „čo tam ja budem robiť, mne sa budú smiať“, „všetci sa budú na mňa pozerať, ja sa budem hanbiť“…. sú pre nás neakceptovateľné 🙂 . Ľudia čo už cvičia, či v posilňovni alebo vo fitku vedia, že to robia pre seba, svoje zdravie a nezaujímajú ich ľudia naokolo. U nás to všetko chceme robiť v dobrej atmosfére, s úsmevom na tvári a kvapôčkou potu na čele 🙂

Maťka, toto je skvelý prístup a krásna myšlienka. Veríme, že sa Vám s projektom eS FiT bude dariť a pomôžete tak veľa ľuďom dostať sa do formy 💪 🙂

liptovzije liptovske startupy start upy martina staronova es fit