#LiptovskéTalenty: Jakub Grigar

Pridané 4. 8. 2016
  1. Ahoj Jakub. Môžeš sa naším čitateľom na úvod bližšie predstaviť ?

Volám sa Jakub Grigar, narodil som sa v Liptovskom Mikuláši, mám 19 rokov a tento rok sa mi podarilo dostať sa vo vodnom slalome na Olympijské hry a týždeň potom sa mi podarilo aj zmaturovať na Gymnáziu Michala Miloslava Hodžu v LM. Od začiatku roka som zamestnancom Vojenského Športového Centra Dukla Bánska Bystrica. Okrem slalomu mám rád strašne veľa športov. Najviac ma ale bavia hokej, lezenie, skateboard, snowboard a horský bike. Veľmi rád varím, najradšej grilujem, čo sa spája aj s mojim obľúbeným jedlom- steakom 😀 Väčšinu svojho voľného času venujem frajerke Lívii Nemcovej, ktorá mi ho úspešne vypĺňa 🙂 a ten zvyšok ide rodine a mojej ďalšej obľúbenej činnosti, a to spánku 😀

  1. Od koľkých rokov sa venuješ vodnému slalomu?

K vodnému slalomu som sa dostal ako 9 ročný, po tom ako sa ma rodičia snažili donútiť aby som začal robiť nejaký šport, pretože sa im nepáčilo, že som celé poobedia presedel za Counter Strikeom 😀 Vyskúšal som futbal, aj basketbal, ale nakoniec som skončil v kajaku.

13087589_1592436570866508_8890745205926756883_n

  1. Pretekáš aj za nejaký klub? Pokiaľ áno, v čom všetkom ti klub pomáha?

Pri začiatkoch mi veľmi pomohol Kanoe Tatra Klub. Výhodou vodného slalomu je, že deti si výstroj nemusia kupovať, ale všetko im poskytne klub. Jediný výdaj, ktorý museli rodičia zaplatiť je ročné členské, ktoré aj tak nepredstavuje nejakú veľkú čiastku.

Na vodu som chodil veľmi rád a môžem vďačiť môjmu otcovi za to, že vždy keď prišiel z roboty, mohol som s ním ísť pádlovať a učiť sa základy. Toto si pravdepodobne všimla dvojnásobná olympijská víťazka Elena Kaliská a zobrala ma na tréningy so sebou. Naučila ma všetko čo som potreboval, dala mi poriadnu výstroj, zobrala ma na sústredenia a dobre sa o mňa postarala. Neskôr som mal možnosť trénovať v skupine aj s chlapíkom čo má doma 5 olympijských medailí, Michalom Martikánom. Od neho som sa veľa naučil, a tiež mi veľmi pomohol. Okrem Eleny Kaliskej a Jozefa Martikána ma trénovali ešte Ján Vozár, Roman Vajs, Stanislav Gejdoš, Lukáš Giertl a môj momentálny tréner Tomáš Mráz.

  1. Ako prebieha tvoja príprava? Kto je tvojím trénerom?

Pri mojej príprave robíme strašne veľa vecí. Cez leto trávime najviac času na vode, ale popri tom chodíme behať, bajkovať, liezť, plávať, veľa času strávime v posilňovni a robíme všetko, aby sme si udržali to čo sme v zime natrénovali. V zime toho robíme ešte viac. Od plávania až po hokej. V zime sa snažíme robiť čo najviac športov a budujeme kondíciu na celé leto. Pokiaľ je možnosť, cestujeme do krajín, kde je teplo ako napríklad Spojené Arabské Emiráty alebo Austrália, aby sme mohli jazdiť na vode.

13442241_1623841831059315_8187158649140454930_n

  1. Predpokladáme, že takáto príprava je aj celkom finančné náročná. Máš nejakých sponzorov alebo je to celé iba na tebe a tvojej rodine?

Pokiaľ má človek šťastie, a podarí sa mu zajazdiť nejaký výsledok na dôležitých pretekoch, dostane peniaze na prípravu od ministerstva. Väčšinu pretekov pre mládež hradí zväz alebo samotné kluby. Čo sa týka sponzorov tak tých si každý zabezpečuje sám. Niektoré akcia nám hradí aj Dukla, tá nám ale hlavne vytvára skvelé podmienky pre tréning doma.

  1. Liptov má z hľadiska tohto športu veľmi silnú základňu. Máš tu nejaký silný detský vzor?

Ja som nikdy nemal len jeden vzor. Vždy som sa snažil zobrať si to najlepšie od všetkých a tak to je myslím správne, pretože od každého sa môže človek niečo naučiť, ale jedným z najväčších vzorov je pre mňa český kajakár Vavřinec Hradílek.

  1. Ako si už spomínal, podarilo sa ti kvalifikovať sa na olympiádu v Riu k čomu ti v mene celého teamu LiptovŽije samozrejme veľmi gratulujeme. S akými cieľmi tam pocestuješ?

Všetci mi hovoria, že si to tu hlavne mám užiť.. To je pre mňa samozrejmosť, ale myslím, že by bolo nefér voči ostatným chalanom, ktorí o tú olympiádu bojovali, keby som sa sem išiel iba zabaviť. Chcem teda podať ten najlepší výkon aký sa mi podarí a urobiť všetko preto, aby to bolo super. No a na aký výsledok to vydá, to už bude prekvapenie 😀

13590349_1646552062121625_3416758698676950069_n

  1. Môžeš nám prezradiť, ktoré úspechy považuješ zatiaľ v svojej kariére za tie najväčšie?

Za najväčší úspech mojej kariéry považujem to, že som začal s týmto športom. Je to kopa driny a hodín strávených na tréningu, ale mať možnosť živiť sa tým čo ma baví, cestovať a spoznávať miesta, ľudí a krajiny je to najlepšie čo som mohol v živote dosiahnuť 🙂

  1. Chcel by si na záver niečo odkázať naším čitateľom? 🙂

Čitateľom by som rád odkázal iba nech sa bavia, užívajú si život a nech držia palce všetkým olympionikom 🙂 Naviac by som rád poďakoval všetkým, ktorí ma podporujú!

13239290_1604439402999558_1839925994378476243_n