#LiptovskéTalenty: Richie Jurečka

Pridané 8. 11. 2015

V rámci našej novej rubriky #LiptovskéTalenty sme vyspovedali freeskiera Richieho Jurečku, majstra Slovenska za rok 2015 a člena slovenskej reprezentácie, ktorý sa v súčasnosti snaží preraziť vo svete. Zoznámte sa s ním 🙂

Ahoj, volám sa Richard Jurečka, som freeskier a mám 23 rokov.

IMG_1195

1. Akému športu sa venuješ?

Venujem sa freestylovému lyžovaniu, čo je pomerne nový šport, ktorý má korene v disciplíne moguls a celkovo nemá viac ako 20 rokov. Na tento šport sa špeciálne vyrábajú lyže so zahnutou pätkou, aby sa na nich dalo jazdiť aj na switch (tzv. cúvať).  Najznámejšou disciplínou je slopestyle, čo je kombinácia skokov a prekážok, kde máme mimochodom 2 olympioničky z Liptovského Mikuláša – Zuzku Stromkovú a Natáliu Šlepeckú. Je to nový olympijský šport, ktorý mal premiéru na Olympiáde Sochi 2014. Najznamejším pretekom však stále ostáva americký X-Games, ktorý sa nazýva aj olympiáda extrémnych športov,  a pre mnoho riderov je umiestnenie na X-Games cennejšie, ako na samotnej olympiáde.
IMG_1331

2. Ako dlho sa tomuto športu venuješ?

Freeskiingu sa venujem už 6 rokov, ale z toho profesionálne iba necelý rok, odkedy som bol zaradený do slovenskej reprezentácie. Každopádne, pokiaľ budem schopný stáť na vlastných nohách, budem lyžovať.

3. To veľmi radi počujeme a budeme ti držať palce. Čo ťa však k tomuto športu viedlo?

Viedli ma k nemu rodičia, ktorí sú obaja vyborní lyžiari. Mamča taktiež svojho času závodila, takže to mám tak povediac „v krvi“.  Prvýkrát som stál na lyžiach ked‘ som mal 2 roky. Naviac som do svojich 17 rokov lyžoval závodne v bránkach, kde som získal perfektný základ pre freeskiing.aaaaBCDJurecka_HorniMisecky

4. V akej kategórií jazdíš a aké súťaže navštevuješ?

Jazdím v kategórií mužov, ale zatiaľ som moc súťaží vo svete nenavštívil. V devaťnástich rokoch som odišiel z domu do zahraničia, kde som strávil celé tri zimné sezóny a kde ma pravdupovediac moc súťaže nezaújímali.

5.  Rozumieme, že aj samotné cestovanie musí byť veľmi náročné. Tu sa nám vynára ďalšia otázka: Náklady spojené so súťažením si hradíš sám alebo máš nejakých sponzorov?

Som self-made.  Odvtedy, ako som sa rozhodol odísť z domu si drvivú vačšinu všetkého financujem sám.  Minulú sezónu ma začala podporovať  česká distribúcia Faction Skis, začo som vdačný. Pravdou je, že na Slovensku sa takéto športy v začiatkoch moc nepodporujú, takže pokiaľ si to v rodine nemožete dovoliť, počítajte s tým, že to budete mať ťažšie.

IMG_1021

6. Aké sú tvoje najväčšie úspechy?

Po 3 rokoch v zahraničí som sa presťahoval s priateľkou do Prahy, kde momentálne obidvaja študujeme, a kde som vlastne zažil aj najväčšie úspechy. Som majstrom Slovenska v disciplíne slopestyle za rok 2015, takže na Slovensku som dosiahol maximum. Na majstrovstvách v Česku som skončil na piatom mieste.  Európsky pohár je naplánovaný na túto sezónu. Za jeden z najväčších úspechov tiež považujem to, že ma oslovila filmová produkcia Separation films, s ktorou s najnovším filmom eXcelent Separation momentálne premiérujeme po najvačších českých mestách  a 14.11. 2015 dokonca aj na Slovensku. Film bude online tesne po poslednej premiére, ktorá bude v Brne, 21.11.2015 a určite ho odporúčam, je to 20 minút čistej zábavy. 🙂

7. Aké sú tvoje ďalšie ciele?

V pláne mám pochopiteľne stráviť čo najviac času na snehu, či už na pretekoch alebo mimo nich. O čo by som chcel určite zabojovať je miesto na Olympiáde 2018. Určite by som chcel povedomie tohto športu šíriť medzi mladých ľudí. Časovo je tento šport neskutočne náročný, kedže na Slovensku sú vytvorené veľmi slabé podmienky. Zachraňuje to zatiaľ jedine Riders Park na Donovaloch, ale videl som pár pozitívnych správ aj z iných snowparkov s potenciálom, no nechajme sa prekvapiť.

8. Ako si na tom so zraneniami? 

Našťastie momentálne žiadne nemám a môžem sa plne venovať príprave na sezónu. Asi nemusím dopĺňať, že malá chybička Vás môže v tomto športe pripraviť o tzv. kožuch. No je to celé o kvalitnej príprave a veľa dňoch odjazdených na snehu a potom Vám ani vačšie nezdary nemusia takzvane „rozhodiť sandál“.  No je pravda, že zlomeniny, luxácie, otrasy, odreniny a podobne tu nájdete častejšie ako pri futbale. 🙂 Sám mám za sebou dve operácie, no robím všetko preto, aby som už takú chybu neurobil. Ak sa chcete pobaviť, odporúčam pozrieť si nejakú freeski crash compilation na youtube 🙂LW-20150129_Separation_backstage_Destne_v_Oh_CZ_LQ-2473

9. Ako vyzerá tvoj tréning?

Tréning je pre mňa alfa&omega.  Tie mám rozdelené primárne na letnú a zimnú prípravu. Letná príprava pozostáva hlavne z behania na schodoch, skokov do vody, bike, slack-line (zapájanie všetkých možných svalov a balanc), hrazdy, trampolíny, gymnastika a samozrejme fitness a nemôžem vynechať mokré tréningy na rampe v Novom Hrozenkove, ak chceš vedieť viac tak odporúčam bigair.cz.

Vrámci vylepšenia obratnosti som sa prihlásil na bojové umenie krav-maga, popri tom trénujem tzv. hard-core tréningy (ideálne na výbušnú silu), a agressive korčule.

Zimnú prípravu by som rád absolvoval v Laaxe. Je to kvôli ideálnym podmienkam, ktoré tam na človeka čakajú. Tento park predstavuje jeden z najlepších snowparkov v Európe a aj vďaka tréningovej hale Freestyle Academy sa radí medzi špičku. Naviac sa musím pochváliť, že som prednedávnom dostal odpoved‘ od svojho ex-zamestnávateľa s možnosťou u neho pracovať part-time (teda ked‘ budem v Laaxe), čo je pre mna top novinka.

POZRITE SI AJ VIDEO „Few easy laps with Richie“ 

Ak Vás tento rozhovor zaujal, môžte sa o mne dozvedieť viac na mojom instagrame @richie_jurecka, alebo na mojej fanpage na facebooku @Richie Jurecka, kde takmer každý deň postujem (sem tam vtipné) fotky a videá z tréningov, z filmu eXcelent Separation alebo z jazdenia a kopec iného. 

POZNÁTE AJ VY NIEKOHO TALENTOVANÉHO Z LIPTOVA? DAJTE NÁM O ŇOM VEDIEŤ! 🙂