Mind The Nature

Pridané 12. 5. 2016

EU-flag-Erasmus-_vect_POSZačiatkom mája (1.5. – 7.5.2016) sa na Liptove uskutočnil medzinárodný projekt s názvom Mind The Nature (v preklade „Mysli na prírodu“).  Projektu sa zúčastnilo 28 účastníkov zo Slovenska, Českej republiky, Poľska a Nemecka, ktorí pod záštitou Európskej únie objavovali krásy Liptova. Hlavným cieľom projektu totiž bolo prebudiť v účastníkoch environmentálne a ekologické cítenie, na čo je región Liptov ideálnym miestom. Očakávaný výstup z projektu malo predstavovať záverečné video, ktoré účastníci na konci projektu vytvoria.

„Myšlienka, zbieranie materiálov, ale aj samotný strih videa bol čisto v rukách 28 účastníkov, ktorí dostali za úlohu vytvoriť video, ktoré je zamerané environmentálne a svojim posolstvom dokáže ovplyvniť aj mysle ostatných ľudí. Účastníci sa k tejto úlohe postavili naozaj zodpovedne a sme radi, že aj napriek faktu, že sa v skupine nenachádzal ani jeden profesionálny fotograf alebo video kameraman, vytvorili krásne finálne video“, uviedol jeden z organizátorov projektu.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Účastníci v termíne od 1.-7.5.2016 postupne v priebehu týždňa navštívili Žiarsku chatu, Stanišovskú jaskyňu, Liptovský Ján, Kalameny, Háj-Nicovô a nakoniec sa dostali aj za hranice Liptova, keď vycestovali na Štrbské a Popradské pleso. V priebehu výletu na Štrbské a Popradské pleso sa dokonca aktívne pričinili o zlepšenie životného prostredia a celou cestou zbierali odpadky, ktoré po ceste našli.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Program bol naozaj bohatý. Okrem výletov po okolí boli účastníci zapojení do neformálneho vzdelávania, v rámci ktorého diskutovali napríklad o problematike a druhoch znečistenia životného prostredia na Slovensku, ale aj v ich domácich krajinách. Okrem samotného zamyslenia sa nad danou problematikou dostali za úlohu pripraviť návrhy riešení, ako by sa pri konkrétnych problémoch malo postupovať. „Veríme, že sa nám týmto projektom podarilo ovplyvniť mysle mladých ľudí, ktorí budú šíriť získané myšlienky a postoje aj vo svojom okolí“, uviedli hlavný organizátori projektu Mind The Nature. Čas, ktorý účastníci trávili na chate Kožiar, boli spríjemnený kultúrnymi večermi, počas ktorých každá zúčastnená krajina postupne priblížila svoju kultúru a tradície.