23
feb

Expedičná Kamera 2016

Pridané 10. 2. 2016
23. 2. 2016
19:00
A.Bernoláka 1, 03401 Ružomberok, Slovakia
Loading Map....

Kino Kultúra Vás pozýva na filmový festival Expedičná kamera, ktorý sa bude konať utorok 23. a stredu 24.2. o 19:00. Uvidíte filmy o dobrodružstve, divokej prírode, spoznávaní nových krajín, extrémnych zážitkoch i športoch. Príďte si užiť adrenalín a naučiť sa niečo nové.

PROGRAM:

Utorok 23.02.2016 o 19:00

KARUN
Réžia: Rhys Thwaites-Jones, GB, 2014, 16 min., expedícia
Dvaja britskí dobrodruhovia Tom Allen a Leon McCarron sa rozhodnú splaviť iránsku najdlhšiu rieku Karun od prameňa až k miestu, kde sa vlieva do Perzského zálivu. Karun im však ale ukáže, že si odhryzli príliš veľké sústo.
A tak prichádza na rad alternatívny plán. Okrem adrenalínu na divokej rieke je ich cieľom spoznať najmä kultúru tohto tajuplného starobylého národa, ktorého obraz v západnej časti spoločnosti sa líši od reality. Snímka sa tak snaží nabúrať tieto predstavy a bojovať proti rastúcej nenávisti voči kultúram tejto časti sveta. Tom Allen je cestovateľ, spisovateľ a oceňovaný dokumentarista. O Irán sa dlhodobo zaujíma už od svojej prvej návštevy v roku 2008, hovorí jazykom farsi a zrejme ako jediný cestovateľ je instantné rezance i vtedy, keď nie je na expedícii. Leon McCarron je severoírsky filmár a dobrodruh. Je členom Kráľovskej geografickej spoločnosti. Zúčastňuje sa pravidelne expedícií na dlhé vzdialenosti, napr. šesťmesačný peší prechod Čínou. „Bolo veľmi obtiažne natáčať v Iráne a ja som rád prijal túto výzvu, rovnako náročné bolo robiť postprodukciu, hovorí režisér filmu Rhys Thwaites – Jones. Rád natáča dobrodružné dokumenty, v súčasnej dobe sa podieľa na tvorbe filmu Seaside Donkey o tisícmíľovom pochode jednej cestovateľky Walesom, pričom jej jedinou spoločnosťou na ceste je osol.
TRAILER TU

82 VRCHOLOV
Réžia: Samuel Gyger, Švajčiarsko, 2015, 49 min., alpinizmus
St. Moritz – Interlaken – Zermatt – Chamonix – Gran Paradico – Masive Écrins. Čo majú tieto miesta spoločné? Všetky majú nadmorskú výšku viac ako 4000 metrov, nachádzajú sa v Alpách a tiež sú súčasťou trasy, ktorú sa dvojica Ueli Steck a Michael Wohllben rozhodla zdolať.
V pláne majú zliezť nielen tieto, ale kompletne všetky štvortisícové vrcholy švajčiarskych, talianskych a francúzskych Álp, ktorých je práve 82. Navyše chcú prekonať vzdialenosti medzi jednotlivými vrcholmi vlastnými silami, len s najnutnejším vybavením. Čaká ich 1000 kilometrov na bicykli, nastúpajú okolo 100 000 výškových metrov – toto všetko chcú stihnúť za neuveriteľných 80 dní! Žiadny motor, len sila ľudského odhodlania a energia. Film je natočený z dvoch perspektív – z pohľadu protagonistu, ktorý natáča sám seba, ale taktiež ich pri ceste sprevádza helikoptéra s filmovou posádkou. Vďaka tejto kombinácii film ponúka dychvyrážajúce výhľady, ale aj autentické zábery alpinistov, ktorí dajú divákovi pocit, že je súčasťou toho dobrodružstva. Pokiaľ sa chcete stať  svedkami nadľudského športového výkonu, nenechajte si ujsť 82 vrcholov! Ueli Steck, prezývaný švajčiarská mašina, začal s lezením v dvanástich rokoch a v osemnástich už zliezol severnú stenu Eigeru. Podarilo sa mu uskutočniť prvovýstupy na Aljaške, v Nepále alebo Gasherbrum II v Pákistane. Bez kyslíku zdolal Everest a novú cestu na južnej strane Annapurny. Michi Wohlleben začal s lezením už v ôsmich rokoch a svoju prvú štvortisícovku zdolal vo veku štrnásť rokov. Ešte ako násťročnému sa mu podarilo uskutočniť „výlety“ ako „Antro.po.cene” 500m/8a v Maroku, alebo „Hystrix“ 250m/8a+ na Sicílii. Keď mal dvadsaťjeden rokov, stal sa jedným z najmladších horských vodcov pre IVBV.

SNEH NA NÍLE
Réžia: Nathan Dappen, Neil Losin, USA, 2013, 20 min., expedícia
Na hraniciach Ugandy a Demokratickej republiky Kongo v samotnom srdci Afriky sa nachádza pozoruhodné miesto – Mesačné hory. Vrcholy tohto pohoria siahajú do výšky 5000m a sú jedným z mála miest, kde sa nachádzajú rovníkové ľadovce.
Ich objav v roku 1906 znamenal svetovú senzáciu. Táto legendárna expedícia pod vedením vojvodu Abruzziho inšpirovala dvoch vedcov Neila Losina a Natea Dappena, ktorí sa rozhodli vydať po ich stopách. Počas posledného storočia ľadovce stratili 80% svojej pôvodnej rozlohy a vedci predpovedali tomuto unikátnemu miestu smutnú budúcnosť. Posledné zvyšky ľadu by sa mali roztopiť počas nasledujúcich dvadsiatich rokov. Budúcnosť hôr a ľudu kmeňa Bakonjo, ktorý tu má domov, je tak neistá. Film sa snaží zdokumenotvať nielen náročné podmienky expedície, silný príbeh, ale najmä rýchlosť, s akou sa topia tieto ľadovce. Slávne fotografie ľadovcov, ktoré na začiatku minulého storočia vydal Vitorio Sella, a snímky, ktoré zachytili súčasnú podobu krajiny, sa stávajú nemými svedkami vplyvu klimatických zmien. Nate Dappen a Neil Losin vlastnia spoločnosť Day’s Edge Productions, ktorá stojí kompletne za realizáciou tejto snímky. Okrem toho sa obaja venujú vede, filmárčine a fotografovaniu.
TRAILER TU

HIMALAYA
Réžia: Berta Tilmantaite, Litva, 2015, 5 min., vizuál
Počuli ste o mne, videli ste ma veľakrát, ale viete, kto som? Podajte mi ruku, povediem vás, budete musieť za sebou nechať svoje slabosti a strach a prekonať sami seba. Himaláje sú femme fatale, matka i milenka, vznešená a všeobjímajúca. Tá, ktorá sa o Vás stará, povzbudzuje, ale aj odmeňuje. Nechá Vás ísť, aby potom čakala, keď sa vrátite. Pretože ona vie, že sa vrátite.
Meno „Himálaje“ znamená „domov snehu“. Je ochrankyňou nejvyššej hory sveta, nepálskej Sagarmatha, „Božskej matky Zeme“. Vyvierajú z nej tri mocné rieky – Ganga, Indus a Brahmaputra a taktiež je domovom tisícok ľudí rozprestrených po piatich krajinách: Nepále, Indii, Bhutáne, Číne (Tibete) a Pakistane a z jej okien stále počujete obvykle „namasté“. Pokiaľ chcete nájsť odpoveď na otázku, kým všetkým sú „Himálaje“, nenechajte si újsť vizuálne pôsobivý film, ktorý vznikol počas trojtýždňového treku litovskej filmárky Berty Tilmantaite. V snímku sú použité zábery z vrcholu Mount Everestu, ktoré patria Edite Nichols, prvej Litovčanke, ktorá túto horu zdolala. Berta Tilmantaite je litovská multimediálna žurnalistka, fotografka a rozprávačka príbehov. Precestovala mnoho krajín od juhovýchodnej Ázie až po Gruzínsko a Mongolsko, aby zachytila krásu každej tejto krajiny na fotografiách a v dokumentoch. Publikovala v tituloch ako National Geographic, Al Jazeera, GEO. Za svoje fotografie získava ocenenia po celom svete. Výťažok zo svojich predaných fotografií, ktoré vznikli spolu s týmto filmom, sa rozhodla venovať Nepálu ako pomoc po minuloročných zemetraseniach.

I-VIEW
Réžia: Claudio Rossoni, ITA, 2015, 28 min., záchrana v horách
Keby mal alpinizmus toľko mediálnej pozornosti ako futbal, Simone by bol medzinárodná celebrita. Keď mal 41 rokov a zdolal Makalu, rozhodol sa začať novú životnú etapu.
Simone Moro nie je len taký obyčajný športovec – vždy má sen, ktorý sa zdá byť takmer neuskutočniteľný. Ako jediný alpinista zdolal tri osemtisícové vrcholy (Shisha Pangma, Makalu a Gasherbrunn II) počas jednej zimnej sezóny. Získal Cenu Pierra de Coubertina za fair play i od talianskeho prezidenta za extrémnu záchrannú operáciu, ktorú vykonal na nepálskej Lhotse (8516m) na vlastnú päsť, v tme, s vysokým lavínovým rizikom a bez použitia kyslíku. Jeho snom bolo odvďačiť sa Nepálčanom za ich pomoc pri výpravách a v hlave sa mu zrodil plán na nové dobrodružstvo. V Nepále nefungoval efektívny záchranný systém za pomoci helikoptér, pričom v týchto extrémnych výškach práve helikoptéry môžu zachrániť nie jeden život. Simone sa rozhodne to zmeniť. Začne chodiť na súkromné lekcie a počas jedného mesiaca získa licenciu pre riadenie súkromnej helikoptéry. Ďalšou nadľudskou úlohou je zohnať helikoptéru a dopraviť ju do Nepálu. Počas svojho života zdolal hory, ktoré pred ním ešte nikto nezdolal, tu ale stojí na samom začiatku. Podarí sa mu zdolať i tieto prekážky a založiť nový záchranný systém v Nepále? Tento unikátny a veľmi záslužný projekt sleduje snímka I-View režiséra Claudia Rossoniho. I-View je kód jednej špeciálnej helikoptéry a jedného neuveriteľného príbehu. India – Victor -India – Eco – Whiskey.
TRAILER TU

Streda 24.02.2016 o 19:00

MIZNÚCA DELTA
Réžia: Pete McBride, USA 2014, 16 min., príroda
Ústie rieky Colorado bývalo obklopené rastlinami, kedysi mohutný tok už ale viac ako dve dekády nevidel more. Vyschol vždy skôr,ako sa k nemu dostal. Až do roku 2014. Dva štáty sa dohodli, že urobia pokus spojiť jednu zabudnutú rieku s morom.
Filmár Pete McBride, rodák z Colorada, strávil viac ako štyri roky dokumentovaním svojej milovanej rieky. Tento unikátny záchranný pokus si nemohol nechať ujsť – zobral so sebou pár kamarátov, paddle boardy a kamery a vyrazili na rieku, aby zachytili okamihy, pri ktorých sa obyvatelia delty radujú z návratu vody, ale tiež, ako ľudia plytvajú vodou, a či je možná nejaká náprava.
TRAILER TU

TRAVAILEN
Réžia: Dean Lesile, JAR, 2014, 27 min., trail beh
Legendárny traverz vo výške 3000 m.n.m. Dračími horami, jednou z najťažších ciest južnej Afriky, ktorá existuje už od nepamäti. Na jeho prekonanie potrebujete niekoľko dní a vynikajúcu kondičku.
Trasa nie je značená. Čaká vás skalnatý terén a často exponované úseky. Až v roku 1999 ho preslávili súrodenci Gavin a Laurie Raubenheimerovci, ktorí trasu prekonali za 104 hodín a 39 minút. Od tohto momentu sa približne 220 km dlhý traverz, stal vyhľadávanou výzvou elitných vytrvalostných bežcov, ktorí sa snažili prekonať rekord. 15 pokusov zlyhalo, pribudli tri nové rekordy. Pred piatimi rokmi Ryno Griesel a Cobus Van Zyl zabehli nový rekord za 60 hodín, 29 minút a 30 sekúnd. Ryno stále nebol spokojný a jedného dňa kontaktoval juhoafrického ultratrailového bežca Ryana Sandesa, prezývaného Hedgie. Podarí sa im prekonať už i tak neuveriteľný čas a posunúť zas o kus ďalej hranice ľudských možností? Snímka Travailen sleduje oboch športovcov od prípravy až po samotný pokus o rekord. Ukáže krásu Dračích hôr i dobrodružný výkon v tej najreálnejšej podobe. Dokonalá kamera, úžasná príroda a neuveriteľný športový výkon! Režisér filmu Dean Leslie spolu s producentom Gregom Fellom už v roku 2006 založili spoločnosť The African Attachment s cieľom nakrúcať nezávislé filmy s nezameniteľným rukopisom a vizuálne krásnymi príbehmi. Doteraz spoločne vytvorili filmy zo všetkých 7 kontinentov a získali najrôznejšie ocenenia na medzinárodných festivaloch.

SRDCE KALAHARI
Réžia: Martin Šíl, Česká republika, 2015, 18 min., príroda
Stojíte uprostred 53 000 km štvorcových divočiny a nad vami sú tisícky hviezd. Noc okolo Vás je prekvapivo tichá. Hlasy prírody stíchli s posledným lúčom slnka. Ste priamo v srdci čarovnej púšte Kalahari, ktorá ako púšť vlastne vôbec nevyzerá, leží v rezervácii Central Kalahari Game Reserve. Miesto, kde sa musíte postarať sami o seba. Musíte si doviezť jedlo, vodu a benzín, a pokiaľ vám dôjde, máte problém.
Traja účastníci expedície Srdce Kalahari však ukážu, že v divočine, kde veľmi jednoducho zahyniete smädom, možno nájsť i pokoj, harmóniu a súzvuk s krajinou. Že to, čo iní považujú za handicap – samota a prázdnota – môže paradoxne človeka naplniť viac, než davy okolo neho. Na vlastnej koži spoznali, ako vyzerá oneskorená zima v tejto neobyčajnej púšti a stretli sa s tamojšími zvieratami tak, ako to v žiadnom inom africkom parku nezažijete. Objavte spolu s cestovateľom Martinom Šílom jedno z posledných divokých miest čierneho kontinentu a vydajte sa hľadať Kalaharskú harmóniu. Cestovateľ Martin Šíl sa zamiloval do Afriky už od svojej prvej cesty na čierny kontinent v roku 2003. Počas svojích ciest fotí, píše, natáča videá a rozpráva o afrických cestách. Prešiel JAR, Svazijsko, Namíbiu, Zambiu, Zimbabwe, Mozambik i Botswanu. Pravidelne prispieva do časopisu 100+1 a Príroda, do češtiny preložil zbierku krováckych legiend. V roku 2014 zorganizoval expedíciu k vodopádu Tugela Falls, aby overil, či sa špekulácie o jeho možnom prvenstve v tabuľkách zakladajú na pravde. Tento rok sa k vodopádu vracia, aby pomocou geodetického merania potvrdil alebo vyvrátil to, že Tugela Fals môže byť najvyšším vodopádom sveta.

SURI
Réžia: Pavol Barabáš, Litva, 2015, 65 min., domorodé kmene
„Z tejto krajiny neodídem. Ak nás budú nútiť, bude vojna. Zostanem v tejto dedine, buď živý na zemi, alebo mŕtvi pod ňou,“ hovorí náčelník obávaného afrického kmeňa Suri.
Najnovší film Pavla Barabáša divákov tentokrát zavedie na dobrodružnú plavbu po neznámej africkej rieke i putovanie pralesom, na ktorého konci je územie unikátneho prírodného etnika, ktoré sa rozhodlo bojovať za svoje tradície a pôvodný spôsob života. Ľudia v kmeni Suri veria, že pitie dobytčej krvi dodáva silu a energiu. Budú mať toľko síl, aby odolali tlaku modernej civilizácie a zabránili postupnému zanikaniu ich kultúry? Ocenenie: Film bol ocenený na Mezinárodnom festivale horských filmov v Poprade a na Festivale Wildlife&Environment v indickej Kalkate. Pavol Barabáš. Slovenský režisér a dobrodruh natočil desiatky dokumentárnych filmov z tých najodľahlejších oblastí sveta, nielen o extrémnych výpravách, ale taktiež o rešpekte k prírode a duchovných hodnotách. Jeho filmy spája vždy silný príbeh, objavovanie doteraz neobjavených miest a výnimočné výkony ľudí v extrémych podmienkach. Získal vyše stovky ocenení na medzinárodných filmových festivaloch a pravidelne získava úspech u divákov Expedičnej kamery.

Lístky si môžete v predpredaji zakúpiť v Informačnom centre Ružomberok a v pokladni kina.

VSTUPNÉ: 2€/deň