30
jún

Festival včasného stredoveku UTGARD 2018

Pridané 20. 3. 2018
30. 6. 2018 - 1. 7. 2018
Celodenná
Partizánska Ľupča, 032 15 Partizánska Ľupča, Slovakia
Loading Map....

UTGARD, vzdialené a nebezpečné oblasti ležiace v skalnej ríši obrov, obývané rôznymi zlovestnými bytosťami, do ktorých neradno vstupovať bez zbrane“. Toľko sa dozvedáme z interpretácií hraníc medzi svetmi vikinskej doby. Podľa severskej mytológie je Utgard tiež skalný hrad alebo pevnosť ležiaca v skalnatej ríši obrov.

Tento svet na dva dni ožije práve v Partizánskej Ľupči a to počas 4. ročníka najväčšieho slovenského festivalu včasného stredoveku – Utgard 2018, ktorý sa uskutoční počas prvého prázdninového víkendu, v dňoch 30. júna – 1. júla 2018 v archeoparku Liptovia. Organizátori už teraz sľubujú nezabudnuteľný zážitok a „živú“ prezentáciu života a boja v období 9. – 11. storočia na Veľkej Morave, Kyjevskej Rusi, Pobaltí a Škandinávii.

Festival včasného stredoveku UTGARD 2018

„Iba my vám dáme pocítiť pravý včasný stredovek na vlastnej koži. Zabudnite na rytierov a princezné. Zabudnite na vikingov s rohami na helmách. Zabudnite na obraz mierumilovných Slovanov a krvilačných Avarov. U nás uvidíte 600 účinkujúcich zo 6 krajín a najväčší historický tábor na Slovensku. Nebudú chýbať remeselníci a ukážky dobovej kuchyne. Zoznámime vás s hrdými severanmi a Varjagmi, bojovníkmi a umelcami, ako ich nepoznáte. Vyvrátime vaše predstavy o Slovanoch a ukážeme vám, že boli neľútostnými bojovníkmi žijúcimi v súlade s prírodou a v úcte k viacerým bohom. Ukážeme vám hrdých Avarov a zoznámime s ich umením a slobodným spôsobom života. Nebudú chýbať bojové hry a turnaje bojovníkov využívajúcich autentické repliky zbraní a výzbroje. Nezabudnuteľným zážitkom bude veľká bitka 300 bojovníkov bez scenára. A nakoniec vás pohltí mystika dobovej hudby, ktorá vás v autentickom historickom prostredí prenesie do obdobia pred 1000 rokmi.“

Festival včasného stredoveku UTGARD 2018

Hlavným organizátorom podujatia je občianske združenie a skupina oživenej histórie UTGARDAR, ktorá stvárňuje včasne stredovekú kniežaciu družinu Varjagov v období 2. polovice 10. storočia, pôsobiacu na kyjevskej Rusi. Nezastupiteľnú úlohu partnera podujatia zohráva občianske združenie ARCHEOPARK LIPTOV, ktoré združuje záujemcov a prispievateľov, ktorí majú záujem podieľať sa na budovaní unikátneho konceptu archeoparku Liptovia. Ďalšími partnermi podujatia sú, žilinské vzdelávacie centrum IPV, ktoré zabezpečuje odborné pedagogické vzdelávanie a liptovská skupina nadšencov histórie SVAROG, ktorá rekonštruuje život slovanského kniežacieho dvorca na prelome 8. a 9. storočia.

Festival včasného stredoveku UTGARD 2018

INFORMÁCIE PRE NÁVŠTEVNÍKOV

Parkovanie vozidiel návštevníkov bude možné iba na vyznačených parkovacích plochách a vodiči budú usmerňovaní označenými usporiadateľmi. Do historického tábora v areáli archeoparku bude divákom umožnený vstup výlučne vo vymedzenom čase a to počas programu. V ostatnom čase bude areál pre divákov uzatvorený. Stanovanie divákov pri areáli a v jeho blízkosti nebude možné. Dôvodom je zachovanie dobovej atmosféry festivalu.

Vstupné: deti: 3 €, dospelí: 6 €.

Viac informácií o festivale na: www.utgard.sk

Festival včasného stredoveku UTGARD 2018