28
jún

Folklórny festival Východná – 64. ročník

Pridané 20. 6. 2018
28. 6. 2018 - 1. 7. 2018
Celodenná
Amfiteáter, Východná, Slovakia
Loading Map....

Najstarší a najrozsiahlejší celoslovenský folklórny festival s medzinárodnou účasťou na Slovensku, ktorý každoročne navštívia desaťtisíce návštevníkov a je vrcholnou prehliadkou tradičnej ľudovej kultúry a jej folklorizovaných prejavov sa bude konať 28.6. – 1.7. 2018 vo Východnej!

FB udalosť

PROGRAM:

ŠTVRTOK 28. 6. 2018

19.30 – 20.00 I Veľká scéna
FSk Kriváň
Profilové vystúpenie folklórnej skupiny Kriváň z Východnej.

20.20 – 22.00 I Veľká scéna
Zem spieva pod holým nebom
Veľkolepá folklórna šou, ktorá ctí tradície našich predkov, vyzdvihuje jedinečnosť našej kultúry, ako aj prírodné krásy našej krajiny. Zem spieva hneď v prvej sérii vrátila slovenské piesne, tance a hudbu na výslnie. Zem opäť spievala, tancovala a hrala – a tentoraz prekročila hranice Slovenska. Zahraniční Slováci ukázali nekonečné nadšenie pre slovenský folklór a slovenské tradície. Druhý ročník Zem spieva sa pre vaše potešenie predstaví ešte raz – pod holým nebom vo Východnej.
Účinkujú: FS Vranovčan z Vranova, FSk Poľana z Jarabiny, tanečná skupina Bardfa z Bardejova, Martina Ťasková Kanošová, SKOS Detvan z Pančeva (Srbsko), Martin Repáň z Terchovej, FS Borievka z Košíc, Anna Berédiová zo Selenče (Srbsko), FSk Podždiaran z Papradna
Réžia: Peter Núñez


PIATOK 29. 6. 2018

12.00 – 18.00 I Areál amfiteátra
Tradičná kuchyňa
Pripravil: Igor Hraško

12.00 – 18.00 I Areál amfiteátra
Party v 21. storočí 
Exteriérová výstava limitovanej edície obrazov takmer zaniknutých slovenských párt. Výstava je spoločným projektom fotografov Ľubomíra Saba a Zuzany Sénášiovej, maliarky Sarah I. Avni a etnologičky Kataríny Chabrečekovej, ktorého zámerom je pripomenúť tradičné hodnoty Slovenska a moderným spracovaním ich priblížiť súčasným generáciám.

16.00 – 19.00 I Areál amfiteátra
ÚĽUV – Jarmok majstrov remesiel
Svoje remeslo predstavuje 40 výrobcov ľudovej umeleckej výroby – rezbárov, tokárov, remenárov, tkáčov, kožušníkov, medovnikárov, hrnčiarov, drotárov. Záujemcovia si môžu pozrieť aj spracovanie svorov, výrobu hudobných nástrojov, textilných zvieratiek či klobúkov. Atmosféru remeselného jarmoku oživia tóny fujár, píšťal, zvoncov a drumblí.

16.00 – 19.00 I Etnodom
Ján Ambróz 
Výstava zo života a diela výraznej osobnosti tradičnej ľudovej kultúry – speváka ľudových piesní Jána Ambróza. Prostredníctvom fotografií a hmotných artefaktov zo súkromného archívu Jána Ambróza výstava predstaví jeho rodinné zázemie, životnú, profesijnú aj umeleckú dráhu. Fotografie a ďalšie objekty budú dopĺňať výpovede a spomienky protagonistu, ktoré návštevníkom detailným spôsobom priblížia okolnosti príbehu formovania tejto umeleckej osobnosti. Vernisáž výstavy poctí svojou účasťou aj samotný spevák Ján Ambróz.
Autorka výstavy: Jana Ambrózová

16.00 – 16.50 I Malá scéna
Poza stoly
Spievanie bolo vždy významnou súčasťou svadobnej hostiny. V spevácko-rozprávačskom programe zaznejú žartovné, prekáravé piesne o starejšom, o družboch, družiciach, o jedlách, rôzne prípitkové piesne, ale i svadobné balady či piesne o nešťastnej láske. Svadobný repertoár bude popretkávaný rôznymi svadobnými rečami a vinšmi.
Autorka: Andrea Jágerová
Účinkujú: DFSk Lubená z Poluvsia, DFSk Praznovanka z Praznova, DFSk Detvani z Detvy a Daniela Škodová z Dobrej Nivy

17.30 – 18.30 I Humno
Zaspievajme si po „nitránsky“
Spevácka dielňa zameraná na piesňový materiál z okolia Nitry.
Lektorka: Margita Jágerová

19.00 – 20.00 I Veľká scéna
Turčianska záhradka nepoznaná, prebudená, ospievaná… 
Originálna podoba folklóru malebného kraja vrchov, ktorého stredom uháňa rieka Turiec. Kraj roľníkov, pastierov, olejkárov, ale aj centrum národného života Slovákov. Kraj, ktorého piesne šírené spevníkmi sa stali národnými. Hodnoty jeho ľudovej kultúry však dlhodobo unikali pozornosti etnografov a folkloristov. Veď pod lampou je najväčšia tma. Prvá verejná prezentácia tradícií regiónu sa udiala pred 35 rokmi na 18. ročníku Folklórnych slávností pod Poľanou v Detve a dala základ pravidelnému regionálnemu podujatiu Turčianske slávnosti folklóru. Tento rok sa koná už ich 34. ročník.
Roky práce nadšencov, ktorí zaznamenávali piesne, tance a obyčaje, rekonštruovali ľudový odev, s pamätníkmi i mladými nadšencami zakladali folklórne skupiny, nacvičovali a na scéne uvádzali práve znovuobjavené. Autentický folklórny materiál z Turca sa stával súčasťou repertoáru folklórnych súborov, ktoré pokračujú v odovzdávaní tradícií. Za ten čas sa Turčania opätovne predstavili v Detve a vznikli televízne dokumenty Majáles v Turci a Láska v Turci I. a II.  i niekoľko  relácií rozhlasovej Klenotnice ľudovej hudby. V 2003 roku spoznali podoby turčianskeho majálesu návštevníci festivalu Koliesko v Kokave nad Rimavicou. Aj iné projekty prekročili hranice regiónu. Má teda Turiec svoju originálnu folklórnu podobu? Posledných tridsaťpäť rokov dáva na túto otázku jednoznačne kladnú odpoveď.
Autori: Monika Barabášová, Alena a Antonín Havlínovci
Účinkujú: DFS Kalužiar z Martina, DFS Lúčik zo ZUŠ v Turčianskych Tepliciach, DFS Turiec z Martina, ŽSSk Kamarátky pri FS Fatran z Martina, FS Kriváň z Martina, FSk Prameň Dubové, FSk Tiešňavan z Krpelian, FSk Podhradie, FSk Šútovo z Vrútok

20.10 – 20.30 I Veľká scéna
O5 S5 vo Východnej
Oficiálne otvorenie 64. ročníka Folklórneho festivalu Východná 2018.
Autor: Ján Vajda
Účinkujú: FSk Kriváň z Východnej, FS Váh z Liptovského  Mikuláša, FS Ponitran z Nitry, FS Železiar a FS Hornád z Košíc

20.40 – 21.20 I Veľká scéna
Ján Ambróz z Telgártu 70
Koncert významného speváka horehronských ľudových piesní Jána Ambróza z Telgártu pri príležitosti jeho významného životného jubilea – 70 rokov. V sprievode ľudovej hudby Borievka pod vedením Igora Gašpara zaznejú najznámejšie ľudové piesne z jeho repertoáru. Bol členom mužskej speváckej skupiny folklórneho súboru Partizán, neskôr sólovým spevákom. Vystupoval na folklórnych festivaloch v Heľpe, Myjave, Detve, vo Východnej, v Košiciach. V roku 1983 nahral ako sólista Parobské z Horehronia v úprave Svetozára Stračinu. Nahrávka získala 3. miesto v súťaži Prix de musique folklorique de Radio Bratislava. Neskôr nahral ďalšie úspešné nosiče so slovenskou ľudovou hudbou, LP platne, resp. CD nosiče: Na Telgárte hrajú (1990), Hore tým Telgártom (1992), Od Telgártu vietor prefukuje (1994), Moje najmilšie (1996), Na Kráľovej holi (1998), Horehronské pesničky (2002), Ján Ambróz a jeho hostia: Jubilejný koncert (záznam koncertu pri príležitosti 60. narodenín, 2008), Ján Ambróz 1 – 2 – 3 – 4 (4 CD) a Ján Ambróz 5 – 6 – 7 – 8 (3 CD, 1 DVD, 2015). Všetky CD-albumy z vydavateľstva Akcent získali ocenenia Zlatá platňa a titul Hore tým Telgártom platinovú platňu. Spevák pri ich nahrávaní a aj na svojich koncertoch spolupracoval s Orchestrom ľudových nástrojov Slovenského rozhlasu v Bratislave, ĽH Štefana Molotu z Bratislavy a od začiatku 90. rokov predovšetkým s ĽH Borievka z Banskej Bystrice.
Garantka programu: Jana Ambrózová

21.20 – 21.35 I Veľká scéna
Zahraj, pocifruj!
Muzikanti boli vždy ozdobou ľudovej piesne. Keď preberajú šikovné prsty po dierkach, strunách a jazýčkoch hudobných nástrojov, objavíte ďalší rozmer muzikality, ktorú si odovzdávame z pokolenia na pokolenie.
Pripravil: Milan Rendoš
Účinkujú: Michal Smetanka a Milan Rendoš

21.45 – 23.00 I Veľká scéna
TOP 5 
To najlepšie z tvorby folklórnych súborov! Program zložený z víťazných čísel celoštátnej postupovej súťaže choreografií Tancuj, tancuj. V programe sa predstavia choreografie Na pltisku (FS Váh), Z Podzoboria (FS Ponitran), Zbohom (FS Vranovčan), Tance z Vág (FS Csallóközi), ktoré v súťaži získali zlaté pásmo a choreografia Maľovaní (FS Hornád), ktorá získala titul laureáta súťaže.

23.10 – 00.00 I Malá scéna
Páni času
Gajdošská world music skupina z Bratislavy, ktorú vedie jeden z najlepších a najvšestrannejších gajdošov mladej generácie Lukáš Lacko. Skupina spája prvky slovenskej a keltskej hudby do svojského moderného tvaru. Ich debutový album bol v roku 2017 nominovaný na prestížne ocenenie Radio Head Awards v kategórii world music – folk.

23.00 – 01.00 I Gastrocentrum
Tanečná zábava
Pripravila: Marianna Svoreňová

01.00 – 02.00 I Gastrocentrum
Lomnické čháve
Koncert gypsy band Lomnické Čháve z Veľkej Lomnice. Ich hudba vychádza z emócií Rómov hľadajúcich nový zmysel svojej existencie po tom, čo museli opustiť svoj kočovný spôsob života a zakotviť na jednom mieste.

Východná – to sú už každoročne tisíce návštevníkov, stovky účastníkov, desiatky folklórnych súborov, skupín, ľudových hudieb, sólistov muzikantov, tanečníkov, štyri dni plné intenzívneho ľudového zážitku a hodiny a hodiny umeleckých autorských programov v krásnej prírode pod Tatrami.

Neoddeliteľnou súčasťou festivalu je aj účasť ľudových remeselníkov, výrobcov a umelcov, ktorí predvedú svoju zručnosť a množstvo interaktívnych a zážitkových programov, akými sú tanečné, hudobné, spevácke workshopy, remeselné tvorivé dielne a programy pre deti.


SOBOTA 30. 6. 2018

09.00 – 12.00 I Humno
Rádio Regina vo Východnej
Živé vysielanie Rádia Regina priamo z festivalového diania.

09.00 – 10.45 I Etnodom
Ján Ambróz
Výstava zo života a diela výraznej osobnosti tradičnej ľudovej kultúry – speváka ľudových piesní Jána Ambróza.

09.30 – 20.00 I Areál amfiteátra
ÚĽUV – jarmok majstrov remesiel
Svoje remeslo predstavuje 40 výrobcov ľudovej umeleckej výroby – rezbárov, tokárov, remenárov, tkáčov, kožušníkov, medovnikárov, hrnčiarov, drotárov. Záujemcovia si môžu pozrieť aj spracovanie svorov, výrobu hudobných nástrojov, textilných zvieratiek či klobúkov. Atmosféru remeselného jarmoku oživia tóny fujár, píšťal, zvoncov a drumblí.

09.30 – 17.00 I Areál amfiteátra
ÚLUV – škola remesiel

10.00 – 10.45 I Gastrocentrum
Folky-polky
Pripravil: Stanislav Marišler

10.00 – 11.00 I Evanjelický kostol
Pišmički i špevanky
Výber piesní reprezentuje pestrý hudobný materiál z regiónu Abov.
Účinkujú: Barbora Fecková, Tomáš Ondruš, ŽSSk FS Železiar z Košíc, FSk Škvarkare z Košíc, Ľuboslav Hudák, Štefan Gálik, Michal Zelinka, Milan Rendoš

10.00 – 18.00 I Areál amfiteátra
Party v 21. storočí 
Exteriérová výstava limitovanej edície obrazov takmer zaniknutých slovenských párt. Výstava je spoločným projektom fotografov Ľubomíra Saba a Zuzany Sénášiovej, maliarky Sarah I. Avni a etnologičky Kataríny Chabrečekovej, ktorého zámerom je pripomenúť tradičné hodnoty Slovenska a moderným spracovaním ich priblížiť súčasným generáciám.

10.00 – 19.00 I Areál amfiteátra
Tradičné kuchyne
10.00 – 15.00 I Obec – šmykna
Tradičná kuchyňa: šulky, ôhaza

10.00 – 17.00 I Obec
Drevenica – výstava Východnianska svadba 
Hasičský dom – výstavy Krojované bábiky Anny Kráľovej a Vyšívaná krása (regrútske košele, regrútske klobúky)
Východnianska izba – tradičná kuchyňa: šulky, ôhaza

10.00 – 17.00 I Košiarik
Hry a súťaže 
Pripravil: ÚĽUV

11.00 – 12.00 I Gastrocentrum
Škola tanca – tance z Raslavíc, Šariš
Taneční majstri: Vladimír Michalko, Marianna Svoreňová
Hrá: ĽH Radoslava Kestisa
Pripravilo: OZ Hybaj ho!

11.00 – 12.30 I Etnodom
Zatopené 
Filmový dokument o osude židovskej rodiny a jej rodinného sídla – kaštieľa v obci Parížovce, ktorý bol zatopený vodami Liptovskej Mary.
Pripravila: Miriam Bošelová

12.00 – 13.00 I Cintorín
Spomienka na zosnulých folkloristov
Vlani nás opustili:
prof. Štefan Nosáľ  (*20.1.1927 Hriňová – †22. 7.2017 Bratislava) – choreograf, tanečník, režisér, vysokoškolský pedagóg, umelecký vedúci a choreograf Lúčnice,
František Žovinec (*7. 1. 1932 Selec – †4. 9.2017 Selec) – folklorista, hudobník, ochotnícky herec, vedúci folklórnej skupiny Selčan a detského folklórneho súboru Selčanka,
Tibor Kučera-Cerovský  († 8. 9. 2017) – folklorista, tanečník, editor kníh o folklóre,
Ján Topoľovský (*8. 5. 1928 Parchovany –  † 5.10. 2017) –  predstaviteľ autentického zemplínskeho folklóru, jeden zo zakladajúcich členov folklórnej skupiny Parchovianka.
Pripravil: Igor Kovačovič

12.10 – 12.30 I Malá scéna
Odetí do krásy
Krst knihy autorov Jany Kucbeľovej a Petra Brenkusa, ktorá predstavuje bohatstvo slovenských ľudových krojov, ako ich nosili naši predkovia od Záhoria až po Spiš.
Pripravilo: vydavateľstvo IKAR

12.30 – 14.00 I Humno
Bobáňovci: Hrajže mi, muzička, hrajže mi, hraj!
Workshop netradičnej formy zápisu hry na sláčikových nástrojoch so špecifickými prvkami hry terchovskej muziky od huslí až po basu.

12.30 – 13.15 I Gastrocentrum
Škola tanca pre začiatočníkov – čardáš podľa J. Šaffu, Zemplín
Taneční majstri: Alfred Lincke a Martina Kupcová
Hrá: ĽH Radoslava Kestisa
Pripravilo: OZ Hybaj ho!

12.30 – 13.45 I Malá scéna
Predsvadbie
Jedným zo základných pilierov rodinného obradového cyklu je svadba. Čo sa ale dialo pred ňou? Predsvadobné zvyky, obyčaje od prezvied (zisťovanie súhlasu so svadbou) až po dievockú a mládeneckú rozlúčku v predvečer svadby, predvedú dedinské folklórne skupiny.
Autor: Peter Kocák, Štefan Kocák
Účinkujú: FSk Dobrona z Dobrej Nivy, FSk Harihovčan z Harichoviec, ŽSSk Komanička zo Zámutova, FSk Zamutovčan zo Zámutova, FSk Lubená z Poluvsia, FSk Stráne z Važca, FSk Brezinky z Polomky

13.00 – 14.30 I Etnodom
Liptovské inšpirácie
Moderovaná diskusia predstavujúca významnú etnografku, múzejníčku, dlhoročnú riaditeľku Liptovského múzea, autorku odborných kníh o tradičnej kultúre Liptova PhDr. Ivetu Zuskinovú.
Pripravila: Zuzana Beňušková

13.30 – 14.15 I Gastrocentrum
Škola tanca – čardáš z Ostrova, Zemplím
Taneční majstri: Vladimír Michalko a Martina Kupcová
Hrá: ĽH Radoslava Kestisa
Pripravilo: OZ Hybaj ho!

14.00 – 14.45 I Malá scéna
Nevesta zo Selenče
Scénický program, ktorý priblíži celý proces, ako sa pripravovala dievka na vydaj, sprevádzaný ľudovou hudbou a moderovanými vstupmi.
Autori programu: Patrik Rago a Leonóra Súdiová

14.15 – 15.15 I Humno
Primáši
Život a dielo primáša Martina Žoltaka z obce Raslavice.
Autor: Samo Smetana
Účinkujú: ĽH Michala Nogu a ĽH Stana Baláža

14.30 – 16.00 I Malá scéna I Obec
Zo sobáša
Sprievod dedinou – ako išli svadobčania zo sobáša. Začiatok o 14.30 pred obecným úradom.
Autorka: Andrea Jágerová
Účinkujú: DFSk Detvani z Detvy, DFSk Lubená z Poluvsia, DFSk Praznovanka z Praznova, FS Váh z Liptovského Mikuláša, FS Železiar z Košíc, FS Vatra z Tlmáč a DFSk Brezinky z Polomky

15.00 – 17.00 I Etnodom
Liptovské filmové dokumenty
Projekcia filmov o Liptove z dielne amatérskeho filmára Ing. Ľubora Patscha z Liptovského Hrádku, spojená s diskusiou s autorom.
Pripravila: Zuzana Beňušková

15.30 – 16.15 I Humno
Školička tanca
Po východniansky – tance a hry z obce Východná.
Tanečná majsterka: Michaela Košová
Účinkuje: ĽH Martinky Bobáňovej

16.00 – 16.50 I Malá scéna
Poza stoly
Spievanie bolo vždy významnou súčasťou svadobnej hostiny. V spevácko-rozprávačskom programe zaznejú žartovné, prekáravé piesne o starejšom, o družboch, družiciach, o jedlách, rôzne prípitkové piesne, ale i svadobné balady či piesne o nešťastnej láske. Svadobný repertoár bude popretkávaný rôznymi svadobnými rečami a vinšmi.
Autorka: Andrea Jágerová
Účinkujú: DFSk Lubená z Poluvsia, DFSk Praznovanka z Praznova, DFSk Detvani z Detvy a Daniela Škodová z Dobrej Nivy

16.00 – 16.45 I Gastrocentrum
Škola tanca – neznámy čardáš, Zemplín
Taneční majstri: Alfred Lincke a Martina Kupcová
Hrá: ĽH Radoslava Kestisa
Pripravilo: OZ Hybaj ho!

16.45 – 18.00 I Humno
Fujarová škola
Záujemcovia budú mať možnosť vyskúšať si hru na fujare, naučiť sa základné
držanie nástroja, techniku hry stupnice a krátky rozfuk. Dozvedia sa aj o tom, ako sa fujara vyrába.
Lektor: Matúš Fiľo

17.00 – 18.00 I Malá scéna
Z najlepších
Prezentácia víťazov a laureátov celoštátnej súťaže sólistov tanečníkov Šaffova ostroha.
Autor: Štefan Kocák
Účinkujú: Áron Kristóf a Beáta Korintušová, Kamila Pompurová, Diana Očenášová a Alexandra Fáková, Juraj Blažek a Nikol Sládková, Boris Liška a Monika Masárová, Peter Čižmar a Kristína Pavlusová, Bálint Kistóf a Iveta Répassyová, Dagmar Blahútová a Gabriela Kováčiková, Matej Vreštiak, Jozef Gajdoš a Marcela Gajdošová, Ján Petrík a Mária Papcunová, Richard Paprčka a Daniela Štofíková, Milan Jankoviech a Jana Jankoviechová, Štefan Višňovský, Michal Hirko a Darina Krucovnčánová, Pavel Gažo, rodina Topoľovských – Mária Topoľovská, Jozef Topoľovský st., Nikola Topoľovská, Martin Topoľovský, Katarína Topolovská, Ivana Topoľovská, Matej Topoľovský, Adam Topolovský, ĽH Michala Nogu a ĽH Ľuba Hudáka

18.00 I Areál 
Sadenie stromčekov 
Súčasťou programu bude po prvýkrát aj sadenie stromčekov, z ktorého sa snáď stane tradícia. Dve lipky a dva javory zasadia zástupcovia SĽUK-u z Bratislavy, FS Železiar z Košíc, FS Partizán z Banskej Bystrice a FSk Kriváň z Východnej.
Návrh a príprava: Vladimír Majerčík

19.00 – 19.30 I Veľká scéna

Juraj Kubánka – pocta majstrovi 
Medailón pri príležitosti životného jubilea významného slovenského choreografa Juraja Kubánku – 90 rokov.
Juraj Kubánka zdedil vzťah k ľudovému tancu po svojej matke, zakladateľke detského súboru v Liptovských Sliačoch. Počas štúdia na lekárskej fakulte v Bratislave tancoval so skupinou Odzemkári (1948 – 1949) a patril k tým, ktorí sa podieľali na umeleckom smerovaní súboru Lúčnica. Neskôr, 24. októbra 1949, prešiel do SĽUK-u. Štúdium na VŠMU absolvoval záverečnou prácou Povesť o Jánošíkovi a hôrnych chlapcoch (1957). V SĽUK-u pôsobil až do odchodu do dôchodku ako tanečník, choreograf, umelecký vedúci. Súčasne pôsobil od roku 1971 ako choreograf v Štátnom súbore pre srbskú ľudovú kultúru (SLA v Budyšíne – Bautzene, SRN).
Choreografický rukopis a poetika tanečných kompozícií Juraja Kubánku je charakteristická nebývalou priestorovou kresbou, prehodnotením a mierou štylizácie pôvodného materiálu v značnom rozpätí, bohatosťou tanečných motívov, so širokým tematickým záberom a javiskovou atmosférou. Jeho umelecká práca zahŕňa okolo 250 tanečných diel, menších, väčších až po celovečerné. Kubánkova umelecká dráha je najdlhšie spojená so SĽUK-om, ale má neobyčajne pevné spojenie aj so spomínaným súborom Lužických Srbov (srbským ľudovým súborom – SLA), ktorý dosiahol pod jeho vedením vysokú umeleckú úroveň, ďalej s poľským štátnym súborom SLONSK, ako aj ďalšími telesami – Lúčnicou, Poddukelským umeleckým ľudovým súborom, Československým štátnym súborom piesní a tancov. Neodmysliteľnou súčasťou jeho choreografickej tvorby je spolupráca s filmom a divadlom: Rodná zem (Myjavský tanec, Cepíkový tanec, Východoslovenský tanec, 1954), filmová adaptácia opery J. Cikkera Jánošík – tanečná časť (1987), STV (Tanečné miniatúry, Harmonia pastoralis), SND (Krútňava, 1952) a ŠD, Divadlo Romatan v Košiciach, Divadlo bratov Mrštíkovcov v Brne. Podieľal sa aj na prvom programe Laterny magiky. Zo zahraničných aktivít okrem už spomínaných súborov sú najvýznamnejšie tvorivé počiny v nemeckých súboroch – vo Vojenskom súbore E. Wienarta, Berliner Tanzensemble (Zábava s celtou, Dolnosrbský dievčenský tanec a i.) – a muzikál Krabat v Nemecko-srbskom divadle v Bautzene (SRN).
Autori: Juraj Hamar, Stanislav Marišler
Účinkuje: SĽUK

19.40 – 20.25 I Veľká scéna
Slovenský mravec z Kokavy
Program venovaný tanečníkovi, pedagógovi, osvetárovi, choreografovi, dlhoročnému vedúcemu FS Partizán Igorovi Kovačovičovi pri príležitosti jeho 80. narodenín a 60. výročia založenia FS Partizán.
Dlhoročný predseda programovej rady Folklórneho festivalu Východná pôvodne absolvoval učiteľské štúdium, ale neskôr presedlal na choreografiu a pedagogiku ľudového tanca a vyštudoval aj tanečnú pedagogiku na VŠMU a národopis na FF UK v Bratislave. Už na základnej škole tancoval v detskom súbore Kokavan, neskôr v súbore Pedagóg, v Železničiarskom umeleckom súbore, v Lúčnici, v Československom štátnom súbore piesní a tancov v Prahe. Od roku 1963 do roku 1970 tancoval a pôsobil ako umelecký vedúci v súbore Urpín a od roku 1970 doteraz pôsobí ako umelecký vedúci folklórneho súboru Partizán Biotika Slovenská Ľupča. Tancoval aj v balete Opery DJGT v Banskej Bystrici.
Od roku 1963 sa podieľal na dramaturgickom profilovaní FF vo Východnej, od vzniku Folklórnych slávností v Detve pôsobil ako predseda programovej rady. Vytvoril okolo 80 scénických programov. Ako autor a režisér pôsobil na FF v Heľpe, v Strážnici, v Terchovej, v Rožnove pod Radhoštem, na Turčianskych slávnostiach, Gemerských slávnostiach, na detských festivaloch v Prešove a Trenčíne, ako spoluautor festivalov v Habovke, v Telgárte, v Honte. Je členom Výboru C.I.O.F.F. (pri UNESCO), ako i čestným členom viacerých zahraničných organizácií. Dostalo sa mu pocty byť zapísaný v svetovej encyklopédii osobností Americal Biographical Institute v USA.
Za jeho dlhoročnú tvorivú činnosť mu boli udelené rôzne ocenenia, získal viacero cien na choreografických súťažiach.
Scenár a réžia: Vladimír Kyseľ
Autorská spolupráca: Igor Kovačovič
Účinkujú: FS Partizán zo Slovenskej Ľupče, Mária Brdárska-Janoška z Rejdovej, Pavel Gažo z Banskej Bystrice, Ján Hrončiak a Ján Chabada z Očovej, Roman Malatinec z Korytárok, Ján Miho z Terchovej, Jaroslav Viselka a Milan Figura z Myjavy, Anton Kontura a Monika Balážová z Raslavíc, Vladimír Urban a ĽH Radoslava Kertisa z Košíc, rodina Topoľovských z Parchovian

20.30 – 20.50 I Veľká scéna
Ej, ženy, ženy
Žena ako tanečnica nie je len partnerkou muža. Ženský princíp v tanci sprostredkujú vynikajúce tanečnice v životnom kolobehu – od dievčaťa k matke, žene žijúcej vo svojom sociálnom prostredí po boku muža, až po múdru oporu mladších generácií.
Autori programu: Martin Urban a Tatiana Urbanová
Účinkujú: Tatiana Salajová, Mária Knižková, Zdenka Gažová, Žofia Lunterová, Marianna Svoreňová, Ivana Topoľovská, Mária Topoľovská, Nikola Topolovská, Linda Luptáková Soňa Sýkorová Moumani, Adriana Pinková, Anna Dudášová, Simona Ondreáš Dikaszová, Michaela Košová, Mária Uličná, Marta Foglárová, Heda Melicherová, Mária Palúchová, ĽH Miroslava Kapca

20.50 – 21.05 I Veľká scéna
Party 21. storočia
Parta, kedysi tradičná súčasť ľudového odevu mladých dievčat, je ústredným prvkom jedinečného umeleckého projektu, ktorého cieľom je znovuzrodiť slovenské skvosty pomaly upadajúce do zabudnutia. Projekt prechádza početným umeleckým spektrom, mapuje pestrosť a rozmanitosť takmer zaniknutých tradičných párt a vencov z regiónov Slovenska prezentovaných zároveň s tanečnými prejavmi daných regiónov.
Scénické uvedenie: Pavol Pitoňák
Choreografia: Ladislav Cmorej
Účinkujú: Miss folklór 2017, Credance

21.15 – 22.30 I Veľká scéna
Hlávku sťať?
Ponúkať ženíchovi namiesto nevesty prezlečeného chlapa, unášať nevestu alebo sa jej dokonca vyhrážať zoťatím hlavy? Scénický galaprogram detskými očami pátra po koreňoch svadobných zvykov na Slovensku.
Námet: Pavol Pitoňák
Scenár a réžia: Zuzana Drugová a Michal Druga
Hudobná spolupráca: Juraj Bajús
Účinkujú: FS Železiar z Košíc, FS Váh z Liptovského Mikuláša, FS Vatra z Tlmáč, FSk Brezinky z Polomky a ďalší hostia

23.00 – 00.00 I Malá scéna
Arzén
Folklór v rockovom šate – výber toho najlepšieho z tvorby skupiny Arzén a najnovšieho albumu Teraz nám vyhráva, spojený s krstom CD a oslavou 35. výročia vzniku skupiny.

00.10 – 02.00 I Humno
Trojka Zuzany Homolovej
Hudobné zoskupenie TROJKA Zuzany Homolovej interpretuje ľudové balady a naratívne piesne netradičným, originálnym spôsobom a jeho hudobný jazyk sa pohybuje na pomedzí viacerých žánrov. Staré príbehy a nápevy sa tak stávajú mostom cez stáročia. Skupina pozostávajúca z uznávaných osobností slovenského folku, džezu, folklóru a world music objavuje pre súčasníkov pozabudnuté klenoty ľudovej kultúry a predkladá ich v novom hudobnom svetle.
Účinkujú: Zuzana Homolová – spev, gitara, perkusie, Samo Smetana – husle, mandolína, spev, Miloš Železňák – gitary, mandolína, spev


NEDEĽA 1. 7. 2018

08.30 – 09.30 I Obec
Evanjelické služby božie 
Pripravil: Vladimír Majerčík
Účinkujú: ŽSSk Kriváň z Východnej, DFSk Detva – trio fujaristov, Katarína a Ivan Bagľašovci z Očovej, sestry Komjáthiové z Maďarska, Adela Bartolomei z Rumunska, ĽH Súdiovci

09.00 – 9.45 I Humno
Školička tanca
Vyučovanie tancov ľapkaná polka a bašistovská zo Šariša.
Tanečná majsterka: Simona Ondreáš Dikaszová

09.30 – 10.45 I Obec
Slávnostná svätá omša 
Pripravil: Vladimír Majerčík
Účinkujú: ŽSSk Kriváň z Východnej, DFSk Detva – trio fujaristov, Katarína a Ivan Bagľašovci z Očovej, sestry Komjáthiové z Maďarska, Adela Bartolomei z Rumunska, ĽH Súdiovci

09.30 – 10.15 I Gastrocentrum
Folky-polky
Tanečná hodina pre všetkých, ktorí nechcú premeškať ani jednu minútu festivalovej atmosféry.
Pripravil: Stanislav Marišler

09.30 – 16.00 I Areál
ÚĽUV – jarmok remesiel

09.30 – 14.00 I Areál
ÚĽUV – škola remesiel

10.00 – 16.00 I Areál
Tradičné kuchyne

10.00 – 16.00 I Areál
Party v 21. storočí
Exteriérová výstava limitovanej edície obrazov takmer zaniknutých slovenských párt.

10.00 – 14.00 I Obec – šmykna 
Tradičná kuchyňa: šulky, ôhaza 

10.00 – 16.00 I Obec
Drevenica – výstava Východnianska svadba 
Hasičský dom – výstavy Krojované bábiky Anny Kráľovej a Vyšívaná krása (regrútske košele, regrútske klobúky)

10.00 – 11.00 I Etnodom
Zatopené
Filmový dokument o osude židovskej rodiny a jej rodinného sídla – kaštieľa v obci Parížovce, ktorý bol zatopený vodami Liptovskej Mary.
Pripravila: Miriam Bošelová

10.00 – 10.45 I Humno
Janko Hraško
Ľudová rozprávka.
Účinkuje: Divadlo pod balkónom

10.00 – 14.00 I Košiarik
Hry a súťaže
Interaktívna zábava pre všetky deti a ich rodičov. Deti sa naučia tradičné spôsoby rôznych hier, ale aj dedinských prác, ktoré vykonávali naši predkovia.
Pripravil: ÚĽUV

10.30 – 11.15 I Gastrocentrum
Škola tanca pre začiatočníkov – krúcena a čardáš zo Žakaroviec, Spiš
Taneční majstri: Peter Vajda a Kristína Vajdová
Hrá: ĽH Radoslava Kestisa
Pripravilo: OZ Hybaj ho!

11.00 – 11.45 I Humno
Školička tanca
Strofické tance z Myjavy.
Tanečná majsterka: Michaela Košová

11.00 – 12.00 I Malá scéna
Vidiečanova Habovka
Vystúpenie laureátov detskej folklórnej súťaže Vidiečanova Habovka.
Autor: Michal Noga

11.00 – 12.00 I Etnodom
Včera bola dievka, dnes je žena
Tradičné svadobné obyčaje na Slovensku.
Prezentácia: Margita Jágerová

11.30 – 12.15 I Gastrocentrum
Škola tanca – čiko čardáš, Zemplín
Taneční majstri: Peter Vajda a Kristína Vajdová
Hrá: ĽH Radoslava Kestisa
Pripravilo: OZ Hybaj ho!

12.15 – 13.15 I Malá scéna
Bobáňovci: Hrajže mi, muzička, hrajže mi, hraj!
Piesne z rôznych regiónov Slovenska zapísané Milošom Bobáňom, ktorý sa venuje výučbe detí už viac ako 20 rokov.
Autor: Miloš Bobáň
Účinkujú: Bobáňovci, terchovský orchester ľudových nástrojov, a hostia z celého Slovenska

12.30 – 14.00 I Etnodom
Liptovské filmové dokumenty
Projekcia filmov o Liptove z dielne amatérskeho filmára Ing. Ľubora Patscha z Liptovského Hrádku, spojená s diskusiou s autorom.
Pripravila: Zuzana Beňušková

12.30 – 13.15 I Gastrocentrum
Škola tanca
Taneční majstri: Alfred Lincke a Martina Kupcová
Hrá: Ľudovít Cehelský
Pripravilo: OZ Hybaj ho!

13.30 – 14.30 I Veľká scéna
Obrazy z Dolnej zeme
Program zahraničných Slovákov zo Srbska, z Maďarska a Rumunska, ktorí ako jedni z mála zachovávajú autochtónnu kultúru, originálnu a nevyužitú.
Účinkujú: sólisti tanečníci a speváci z Dolnej zeme, FS Sálašan z Nadlaku (Rumunsko) a UFS Mladosť z Banskej Bystrice

14.30 – 16.00 I Veľká scéna
Na koho to slovo padne
Program detských folklórnych súborov a detských sólistov venovaný Melánii Nemcovej, etnografke, choreografke, režisérke, ale hlavne pani učiteľke malých aj veľkých, pri príležitosti stého výročia jej narodenia. V poslednom programe festivalu vystúpia najlepší účastníci celoštátnej súťaže a prehliadky hudobného folklóru detí Vidiečanova Habovka.
Autorka: Lenka Adzimová
Účinkujú: Cifroško z Vranova nad Topľou, Kopaničiarik z Myjavy, Kornička z Trenčína, Lastovičky zo Zvolena, Viganček z Košíc

VSTUPENKY:
https://www.ticketportal.sk/Event/64_FOLKLORNY_FESTIVAL_VYCHODNA_2018

Zdroj