17
feb

Jeden Svet v Liptovskom Mikuláši

Pridané 16. 2. 2016
17. 2. 2016 - 20. 2. 2016
0:00
Námestie Osloboditeľov 1, 031 01 Liptovsky Mikulas, Slovakia
Loading Map....

Filmy, ktoré sa oplatí vidieť.

Ľudia, ktorí majú čo povedať.

Témy, o ktorých treba hovoriť.

PROGRAM:

STREDA 17.2.

18:00 – ThuleTuvalu
Matthias von Gunten, Švajčiarsko, 2014, anglicky, inuitsky, jazyk ostrova Tuvalu (české titulky) 96 min.

Topenie ľadov na severe dvíha hladinu oceánov a núti nás myslieť na ekologickú katastrofu. Grónske mestečko Thule je najsevernejšie obývaným miestom na Zemi. Tuvalu je polynézsky ostrovný štát. Miesta, vzdialené od seba viac ako 11 000 kilometrov, sú však osudovo prepojené. Topiaci sa ľad v Grónsku dvíha hladinu oceánu, ktorý tak čoskoro zaplaví nízko položené tichomorské ostrovy. Zatiaľ čo sa experti dohadujú, ako tejto klimatickej zmene zabrániť, obyvatelia Thule a Tuvalu už dnes čelia v každodennom živote jej nezvratným dopadom. Ich tradičný spôsob života speje rýchlosťou topiaceho sa ľadu k zmene.

19:45 – Stále spolu
Eva Tomanová, Česká republika, 2014, česky, 75 min.

Aký je život s mužom, ktorý použil vlastnú rodinu na jeho experiment o živote? Petr Mlčoch sa narodil ako mestský človek, v byte na predmestí Plzne. Vyštudoval kybernetiku, jeho žena český jazyk a históriu. Dnes majú 9 detí a žijú bez tečúcej vody, kúpeľne a toalety na samote uprostred Šumavy v dome, ktorý si sami postavili. Svoje deti vzdelávajú doma. Je ich prístup utópiou, ktorá hraničí s masochizmom, alebo správna cesta, ako žiť?

ŠTVRTOK 18.2.

18:00 – Stopy v snehu

Slavomír Zrebný, Slovensko, 2015, slovensky, 52 min. Len v 50. rokoch bolo v Československu zlikvidovaných 28 miliónov kníh. Mnoho autorov bolo zakázaných a fungovala cenzúra. Film mapuje pašovanie aj tlačenie kníh, samizdatov a ich distribúciu. Ústredným motívom je príbeh troch kamarátov, ktorí sa zapojili do pašovania literatúry cez hory. V roku 1983 boli zatknutí, uväznení a odsúdení. Nezištne riskovali vlastnú slobodu, aby napomohli k vnútornej slobode a poznaniu ostatných.

19:00 DISKUSIA: PETER GETTING, novinár a spisovateľ

Keď človek stojí proti nespravodlivosti štátnej moci

20:00 – Život podľa Václava Havla

Andrea Sedláčková, Francúzsko, Česká republika, 2014, česky (anglické titulky) 70 min.

Pozoruhodný osud výnimočného muža: bohéma, dramatika, disidenta a prezidenta. Film predstavuje Václava Havla vo všetkých životných etapách a úlohách, ako intelektuálneho rebela, milovníka žien a života, či obdivovateľa undergroundu a rockerov.

PIATOK 19.2

18:00- Srbský právnik

Aleksandar Nikolić, Srbsko, Holandsko, Veľká Británia, Nemecko, 2014, holandsky, anglicky, srbsky (české titulky)82 min.

Je etické obhajovať vojnového zločinca? Vojna na Balkáne donútila mladého Marka utiecť v 90. rokoch do Holandska, kde vyštudoval právo. Teraz je jedným z obhajcov srbského veliteľa Radovana Karadžiča na Medzinárodnom trestnom tribunáli pre bývalú Juhosláviu v Haagu. Film sleduje Marka počas štvorročného súdneho procesu – pri štúdiu dokumentov, autentických záberov i rozhovorov so svedkami – a nahliada i do jeho osobného života.

SOBOTA 20.2

18:00 – Kto je Dayani Cristal?

Marc Silver, Veľká Británia, USA, Mexiko, 2013, španielsky, anglicky (slovenské titulky), 85 min.

Uprostred arizonskej púšte, neďaleko hranice s Mexikom sa nájde telo v pokročilom štádiu rozkladu. Muž pri sebe nemá doklady, jedinou identifikáciou je tetovanie – “Dayani Cristal”. Známy mexický herec a aktivista Gael García Bernal sa vydáva po stopách tohto muža a krok za krokom odkrýva jeho príbeh. Tak ako tisíce migrantov z Latinskej Ameriky podstupuje púť, na ktorej konci je vidina amerického sna. No nie všetci tento cieľ dosiahnu.

19:30 DISKUSIA: JANA ČAVOJSKÁ, novinárka, fotografka a dokumentaristka
Utečenci a Európa

20:30 – Tadiaľto!

Jana Čavojská, Vladimír Kampf, Slovensko, 2015, slovensky13 min.

Do Európy prišlo tento rok viac ako milión utečencov. Hranica medzi maďarským mestom Hegyeshalom a rakúskou dedinou Nickelsdorf bola pre nich otvorená 43 dní. Kto boli ľudia, ktorí prešli týmto humanitárnym koridorom na svojej ceste za lepším, bezpečnejším životom v Západnej Európe? Aké boli ich pohnútky? Čo predtým prežili v Sýrii, Iraku, Afganistane a na púti Európou? Ako sa s ich prítomnosťou vysporiadali miestni ľudia? A bolo toto riešenie najlepšie a správne?

Viac aktuálnych info: https://www.facebook.com/dieradosveta