19
nov

Premietanie Horských Filmov RASŤA HATIARA

Pridané 18. 11. 2015
19. 11. 2015
19:00
Podhora 1320/28, Ružomberok, Slovakia
Loading Map....

Klub Panoptikum vás pozýva na premietanie horských filmov Rasťa Hatiara: Slepá dôvera a Zabijácka krása.

Rasťo Hatiar, liptovský filmár vám v Panoptiku premietne svoje dva parádne filmy. Po filmoch bude prebiehať diskusia s autorom filmov.

Slepá dôvera – príbeh nevidiaceho chlapca, ktorý sa v horách a v živote snaží prekonávať svoje vlastné limity. Film získal najvyššie ocenenie spomedzi cca 95 filmov z celého sveta, cenu Grand Prix na najväčšom Medzinárodnom filmovom festivale outdoorových filmov v Českej republike /MFOF/. Okrem tejto ceny film získal aj cenu televízie Noe.
Juraj Práger je normálne zdravé dieťa, vyrastajúce v milujúcej rodine. Keď  prichádza do puberty, tak sa mu začína zhoršovať zrak. Diagnóza lekárov znie – zápal zrakového nervu. No oveľa zdrvujúcejšie je následné konštatovanie lekára, že toto ochorenie je neliečiteľné a Juraj následkom toho do niekoľkých rokov úplne oslepne. Keď sa to dozvedá, nemá chuť žiť, navyše ho to postihuje v tom najhoršom veku. Keď má 19 rokov, rozozná už len svetlo a tmu. No s pomocou svojej rodiny a kamarátov nachádza opäť zmysel života a navyše začína robiť veci, nie celkom bežné pre nevidiaceho človeka. Pred pár rokmi jeho najlepší kamarát Kosťo navrhol Jurajovi, či by nešli spolu na najvyšší vrch Európy Mont Blanc. Aj počiatočným zamlčaním dôležitých súvislostí Kosťo nahovoril horelezca Zoltána Pála, aby ich na Mont Blanc sprevádzal. Film je strhujúcim príbehom o prekonávaní samého seba a o pozitívnom prístupe k životu.

Zabijácka krása – film o jednom úžasnom svetovom výkone v paraglidingovom športe.
K2 bola dlho nepomenovaným vrcholom, je v horách tak schovaná, že o nej prví objavitelia ani nevedeli. Jediná cesta k tejto hore je pešo po jednom z najdlhších ľadovcov sveta Baltoro. Vlastne existuje ešte jedna cesta, ale zatiaľ sa po nej nikto neodvážil. Až teraz. Čech Dalibor Carbol a Slovák Juraj Klea bez kyslíkových prístrojov a bez akéjkoľvek dalšej podpory ako prví na svete doleteli na bezmotorových padákoch až ku hore K2 a dosiahli pri tom výšku 7045m. O čom tento film je? Je o jednom úžasnom svetovom výkone v paraglidingovom športe. O historicky prvom prelete na bezmotorových padákoch ku legendárnej hore K2 v Pakistane. Je o sile ľudskej vôle a posúvaní hraníc ľudských možností.

Vstupné: 1,50€

Viac info o filmoch na: http://www.ceper.sk/