16
jún

Stoličné dni

Pridané 13. 6. 2016
16. 6. 2016 - 18. 6. 2016
10:00 - 23:00
Štúrova, Liptovský Mikuláš, Slovakia
Loading Map....

Do príbehu mesta bude ladené jedno z najväčších kultúrno-spoločenských podujatí roka v Liptovskom Mikuláši – Stoličné dni, ktoré organizuje miestna radnica od 16. do 18. júna. Mesto si totiž pripomína 730. výročie prvej písomnej zmienky.
Hlavný ceremoniál sa začne 17. júna o tretej popoludní pred mestským úradom. S historickým sprievodom sa môžete zapojiť do promenády mestom. Na jeho čele pôjdu herci preoblečení za známe osobnosti z minulosti Liptovského Mikuláša. Sprievod poputuje cez Štúrovu ulicu a Baťovu uličku na Námestie Žiadostí slovenského národa, kde už dobrovoľníci z Matice slovenskej zahrajú scénku Žiadosti slovenského národa. Scénicko – slovné pásmo o významných predstaviteľoch Uhorska a Liptova si pre vás pripravilo aj Liptovské múzeum v Ružomberku na nádvorí Čierneho orla. Na ulici 1. mája budú návštevníkov piatkového programu Stoličných dní zabávať klauni na chodúľoch a jednokolesovom bicykli, potešia aj šašovia so svojimi žonglérskymi kúskami. Pokiaľ sa nezapojíte do sprievodu, môžete ho celý sledovať v priamom prenose na LED obrazovke na pódiu na Námestí osloboditeľov. Slovom ho bude sprevádzať moderátor Roman Juraško. Na námestí sa predvedie aj Jurošík a zemepán na potulkách, prítomní sa môžu tešiť na ukážky stredovekého tanca a maliarsku školu P. M. Bohúňa. Členovia Matice slovenskej na pódiu na námestí uvedú scénku o prvej písomnej zmienke o meste. Slávnostný ceremoniál otvorenia Stoličných dní naplánovali pracovníčky z marketingu miestnej radnice na piatu popoludní.
Vo štvrtok (16. júna) vystúpi o 17. hodine v synagóge detský spevácky zbor Domino z Opavy.
Trojdňové slávnosti bude v meste sprevádzať tradičný jarmočný predaj. Bodkou za oslavou tohto významného výročia mesta bude vystúpenie Slovenského komorného orchestra Bohdana Warchala k 730. výročiu 1. písomnej zmienky (v sobotu 18. júna o 18. hodine v synagóge).

FB: https://www.facebook.com/events/979139818867310/