Aj Liptov bude mať svoju chuť kávy. S nápadom prišiel iba 22-ročný rodák z Liptovského Mikuláša. Vlastnú pražiareň buduje v priestoroch prvého mikulášskeho liehovaru v centre mesta.
Slávne mikulášske liehovarské výrobky tak možno už v blízkej budúcnosti nahradí rýdza liptovská káva. „Nechcel som ísť cestou ako väčšina, ktorá si otvára kaviarne. Nechcem ľuďom kávu len servírovať, ale najmä ich o nej učiť,“ uviedol autor myšlienky Marek Benikovský.„V tomto sektore má Liptov veľkú dieru. Najbližšie pražia kávu v Žiline, Spišskej Novej Vsi a Banskej Bystrici. Tunajší cestovný ruch si zaslúži svoju vlastnú značku,“ dodal mladý muž, ktorý sa umeniu kávy venuje už takmer šesť rokov.
S budovaním vlastnej značky chce začínajúci podnikateľ podporovať i vytrácajúci sa lokálpatriotizmus. „Kupujem mlieko a sušienky z Liptova, aby som zachoval skutočný liptovský pôvod toho čo ponúkam,“ zdôraznil.
Názov po Aurelovi Stodolovi
Cesta popri známej budove niekdajšej stodolovskej fabriky rozhodla o pomenovaní budúcej liptovskej značky Aurelica. „Teraz sme v štádiu testovania. Sledujem reakcie ľudí na chuť či vôňu kávy, aby som sa vedel presnejšie trafiť do ‘vkusu’ väčšiny. Kombinujem pri tom kávové zrná dovezené z Guatemaly, Brazílie, Kene, Etiópie a prímes z Indie,“ povedal Marek.
Malé múzeum kávy
Pred dokončením sú i priestory budúcej pražiarne, kde sa okrem výrobnej miestnosti nájde priestor pre ochutnávanie. „Vstupná hala bude slúžiť pocestným, ktorí budú chcieť ochutnať, alebo si kúpiť našu kávu. V budúcnosti by som tu chcel založiť menšie múzeum s ohliadnutím sa za prvopočiatkami praženia kávy v Európe a starými historickými prístrojmi na praženie,“prezradil svoje budúce plány Mikulášan. Najbližšie sa takéto múzeum nachádza v hlavnom meste Českej republiky.
Oficiálne otvorenie pražiarne je naplánované na prvú polovicu marca. Pozvanie na krst prijal priamy potomok Aurela Stodolu – herec Dušan Jamrich. Súčasťou otvorenia bude i odhalenie obrazu mikulášskeho maliara Pavla Petráša.
Budovu prvého mikulášskeho liehovaru kúpil v roku 1883 Armin Stark. „Bol to pôvodný podnik Samuela Dinera a spol., ktorý tu existoval od konca 50-tych rokov 19. storočia. Armin Stark začal na okolitých pozemkoch postupne budovať liehovarnícky podnik,“ priblížil časť významných mikulášskych dejín historik Peter Vítek, riaditeľ liptovskomikulášskej pobočky Štátneho archívu Bytča v Palúdzke. Dodnes je meno Armin Stark súčasťou etikety známeho alkoholického nápoja vyrábaného v Liptovskom Mikuláši.
Zdroj: Dnes24.sk