#Rozhovor: Úspech mikulášskych hokejistiek

Pridané 11. 5. 2015

Liptov momentálne žije hokejom kvôli Majstrovstvám sveta, ktoré aktuálne prebiehajú v Českej republike. Málo kto však vie, že prednedávnom dosiahli významný úspech aj mikulášske hokejistky Martina Staroňová a Romana Kiapešová. Tím LiptovŽije preto pre Vás pripravil rozhovor, v ktorom sa o týchto talentovaných dievčatách dozviete viac 🙂

Rozhovor s Martinou Staroňovou:

Ako dlho hrávaš hokej?

                Hokej hrávam od 15-tich rokov, kedy som ešte jeden rok súčasne s hokejom aj lyžovala. Lyžovaniu som sa venovala odmalička no spolu s hokejom sa to nedalo zvládať a preto som s ním musela skončiť. V súčasnosti si ale popri hokeji lyžovaním zarábam nejaké peniažky popri škole ako lyžiarska inštruktorka v Jasnej.

Čo alebo kto ťa k nemu viedol?

                K hokeju ma v podstate neviedol v začiatkoch nikto. Sama som si ho vybrala. Chodila som s ocinom na zápasy mikulášskeho áčka a tam ma hokej oslovil. Ocino aj strýko v detstve hrávali hokej, dedo robil rozhodcu takže v našej rodine nebol tento šport cudzí. S ocinom a jeho partiou som chodievala hrávať inline hokej a tam si ma všimol pán Budaj, ktorý hneď volal trénerovi so Spišskej Novej Vsi, či by ma nevzal medzi seba.

Venovala si sa v detstve aj iným športom?

                Ako som už spomínala odmalička som sa venovala zjazdovému lyžovaniu. Pravidelne som sa zúčastňovala slovenských pohárov a okresných pohárov v rámci Liptova, ku ktorým som sa pred 2 rokmi rekreačne vrátila a idem sa sem-tam spustiť medzi brány a postretávať starých kolegov a trénerov.

Za koho momentálne hráš?

                Momentálne hrám za Poprad, kde som druhý rok a veľmi sa mi tam páči. Sme tam super kolektív, držíme spolu na ľade ale aj mimo neho a to je v takom športe ako hokej veľmi dôležité.

 Za aké kluby si už hrala?

                Začínala som v Spišskej Novej Vsi, hrávala som 2 roky za Bratislavu, ktorá hrávala európsku ženskú ligu čiže som mohla mať striedavý štart a hrať aj v slovenskej lige. Teraz som v Poprade, kde som spokojná  asi najviac.

Aké sú tvoje najväčšie doterajšie úspechy?

                Prvý najväčší úspech bol v slovenskej lige keď sme so Spišskou Novou Vsou vyhrali titul. Ďalší bolo 3 miesto na zimnej svetovej univerziáde v Tureckom Erzurume v roku 2011. Veľmi si cením aj postup do druhého kola ligy majstrov s Popradom po minuloročnom titule. Môj posledný úspech je z Majstrovstiev sveta I. divízie B kategórie v Čínskom Pekingu, kde sme so slovenskou ženskou reprezentáciou vyhrali zlaté medaile.

Čo hovoríš na tvoj posledný úspech? Čakala si to?

                Veľmi som rada, že po minuloročnom spadnutí do nižšej divízie sa nám hneď prvý rok podarilo postúpiť naspäť do druhej najvyššej divízie. Či som to čakala sa nedá usúdiť. Verila som nášmu tímu a šli sme zápas po zápase, mali sme tvrdú a kvalitnú 2 týždňovú prípravu takže sme si s veľkým odhodlaním išli za svojím cieľom, ktorý bol jeden a to vyhrať a postúpiť.

Aké máš hokejové plány do budúcnosti?

                Moje hokejové plány do budúcnosti sú skromné. Chcem určite ešte hrávať hokej pretože ma baví, no končím školu a keď sa zamestnám, dúfam že budem mať čas venovať sa hokeju minimálne ako teraz popri škole. Chcem zotrvať v slovenskej lige a takisto zabojovať o miesto v reprezentácií. Ak by sa vyskytla možnosť, šla by som vyskúšať aj zahraničie no moc sa do toho nehrniem.

Čo hovoríš na doterajší výkon slovenskej mužskej hokejovej reprezentácie?

                Niektorí hráči ma milo prekvapili svojimi výkonmi a takisto ma prekvapila početnosť streľby nášho tímu v doterajších zápasoch, len mi chýbajú premenené šance. Verím nášmu tímu a dúfam, že skončíme na takom mieste, aby bolo Slovensko na našich chlapcov hrdé.

Na akom mieste si myslíš, že Slovensko skončí?

                Je mi ešte veľmi ťažko takto tipovať na ktorom mieste skončíme, ale dúfam že budeme aspoň v osmičke najlepších. Na turnaji je veľké množstvo kvalitných tímov, nie je tam jeden ľahký súper. Takže treba držať palce a veriť, že to dobre dopadne.

Rozhovor s Romanou Kiapešovou:

Ako dlho hrávaš hokej?

               Hokej som začala hrať v 9 rokoch v Liptovskom Mikuláši, čo bola tretia trieda na Základnej škole. Väčšina detí začína najprv v hráčskej výstroji, no ja som išla hneď do brankárskej lebo ma to tam velmi ťahalo.

Čo alebo kto ťa k nemu viedol?

                K hokeju ma nikto neviedol, len s ocinom sme chodili pravidelne na zápasy nášho A mužstva a jeden deň som mu povedala, že chcem hrať hokej. Vtedy to bolo ešte také divné lebo predomnou hrali v Liptovskom Mikuláši iba 2 dievčatá. Po chvíle rozmýšľania sme išli za trénerom prípravky, a tak som začala hrať.

Venovala si sa v detstve aj iným športom?

                V detstve som asi ako každé malé dieťa v tom čase bola von s kamarátmi a buď sme hrali hokejbal, futbal alebo vybíjanú. So športovou aktivitou som nikdy nemala problém. V zime som zase chodila korčuľovať buď na jazerá alebo verejné korčuľovanie. Takisto som chodievala lyžovať s rodičmi.

Za koho momentálne hráš a za aké kluby si už hrala?

                Momentálne pôsobím v Bratislave, kde aj študujem, v klube ŠKP Bratislava, čo je stredisko slovenskej ženskej reprezentácie pod hlavičkou Ministerstva vnútra. Môj materský klub bol Liptovský Mikuláš kde som vyrastala, týmto chcem poďakovať celému vedeniu hokejového klubu za možnosti, ktoré mi dali aby som mohla hokejovo rásť a tiež chcem osobne poďakovať brankárskym trénerom či už Peterovi Ondrejkovi a Peterovi Lepišovi, že mi dali ich skúsenosti a viedli ma k tomu, aby zo mňa niečo vyrástlo. Mojou ďalšou zastávkou bola Spišská Nová Ves, v ktorej som pôsobila 5 rokov a vyhrali sme 3x Majstrovský titul. Na rok som sa tiež presunula hrať za HK Poprad, s ktorým sme tiež vyhrali majstrovský titul. Po ňom som prijala ponuku v Bratislave.

Aké sú tvoje najväčšie doterajšie úspechy?

                Moj najväčší úspech je terajší postup a zlato so ženskou reprezentáciou v Pekingu. V mladšej kategórii do osemnásť rokov sme vyhrali bronz a nato striebro v Rusku. A ako som už spomínala 4x majstrovský titul a 2x striebro v Slovenskej hokejovej ženskej lige.

Čo hovoríš na tvoj posledný úspech? Čakala si to?

                Verila som, že postúpime, lebo sme boli velmi dobrý tím a o to ešte lepší kolektív, ale pred turnajom by som s istotou nepovedala, že si ideme po zlato. Nás cieľ to bol, ale celý turnaj bol vyrovnaný, žiadneho súpera sme nemohli podceniť. O to krajší pocit to bol keď sme vo finále vyhrali nad Čínou a začali si pomaly uvedomovať, čo sme dokázali.

Aké máš hokejové plány do budúcnosti?

                Na další rok ostávam v Bratislave, kde máme super podmienky a odohráme veľa kvalitných zápasov. Vyhovuje mi to tu lebo tu v Bratislave mám aj školu. Keby však prišla nejaká zaujímavá ponuka určite by som nad ňou porozmýšľala. Pre mňa je však prvoradá škola, lebo ženským hokejom sa uživí len veľmi malo hráčok.

Čo hovoríš na doterajší výkon slovenskej mužskej hokejovej reprezentácie?

                Naša reprezentácia sa trošku trápi, ale dúfam, že keď prídu ťažší súperi, ktorí budú favoriti, tak sa našim bude hrať lepšie. Najviac sa trápime asi v koncovke, ale verím, že urobia dobrý výsledok.

Na akom mieste si myslíš, že Slovensko skončí?

                Verím našim chlapcom na medailové stupienky, najkrajšie by bolo však zlato.

Zostrih z Pekingu si môžete pozrieť na:

10429430_10206079347203482_5871593960392430873_n11141724_10206079333123130_5694943943080554548_nLiptovŽije dievčatám gratuluje ku všetkým doterajším úspechom a praje veľa šťastia pri dosahovaní ďalších 🙂