Sokratov inštitút je ročné doplnkové štúdium pre študentov a absolventov vysokých škôl a zúčastniť sa môžu mladí ľudia z rôznych odborov. Zastrešuje ho Centrum environmentálnej a etickej výchovy Živica, čo je mimovládna nezisková organizácia, ktorá inšpiruje k zmene. Sokratov inštitút vznikol z presvedčenia, že vzdelávať sa dá prakticky a pre reálny život a, že vzdelaní, rozhľadení a nadšení ľudia dokážu meniť svoje obce a mestá. Tento ročný praktický vzdelávací program funguje formou viacdňových workshopov, ktoré sa spravidla konajú vo Vzdelávacom centre Zaježová, ktoré sídli v zrekonštruovanej gazdovskej usadlosti a jeden workshop sa odohráva v Tatrách. Základom štúdia a podmienkou absolvovania je Sokratovský projekt, ktorým študenti prispejú k riešeniu konkrétneho problému v ich okolí. Sokratov inštitút vedie k sociálnemu líderstvu, aby sa študenti/ky a absolventi/ky stali hybnou silou pre zmeny vo svojej komunite. Na šiestom ročníku sa zúčastnila aj Alexandra Matiszová z Liptovského Mikuláša.
Saša si pre svoj projekt vybrala práve komunitu obyvateľov a obyvateliek Liptovského Mikuláša. Cieľom jej projektu bolo prepojiť komunitu iniciatívnych mladých ľudí, ktorí sa chcú aktívne podieľať na organizovaní komunitných podujatí v Liptovskom Mikuláši a časom vytvoriť aj komunitné miesto pre verejnosť. Inšpiráciou jej bolo centrum nezávislej kultúry Záhrada v Banskej Bystrici, Bystro – Komunitná obývačka v Bratislave alebo kultúrne centrum Stanica Žilina – Záriečie. Vytvorila občianske združenie Verejnô s cieľom prispieť kultúrno-komunitnými akciami k skvalitneniu spoločenského života v Liptovskom Mikuláši. V spolupráci s aktívnymi ľuďmi za rok štúdia zorganizovali niekoľko podujatí a aktuálne rokujú s vedením mesta o možnosti finančnej podpory pri vytváraní kultúrno-komunitného priestoru.
V decembri 2018 sa uskutočnila prvá oficiálna Mikulášska Zóna bez peňazí, čo je dobročinná akcia, na ktorú môžu ľudia priniesť veci, ktoré už nepotrebujú, ale zároveň vedia poslúžiť niekomu inému. O túto akciu v Liptovskom Mikuláši malo záujem asi 70 ľudí, ktorý postupne 15. decembra prinášali oblečenie, knihy, domáce potreby, hračky, CD/DVD a iné. Mnoho vecí sa na Zóne bez peňazí nezdržalo dlho, našlo si iného majiteľa, čím dostali nový život a ľudia výmenou vecí medzi sebou podporili udržateľnosť.
Tento rok sa v Liptovskom Mikuláši uskutočnila aj Vegánska večera a zorganizovali tiež Vegánsku sobotu s viacerými zaujímavými hosťami a premietaním filmu. Na Vegánskej sobote sa zúčastnili Radek Látal, vegánsky výživový poradca, Kristína Muránska, predsedníčka OZ Slovenská Vegánska Spoločnosť, ktorá prišla ozrejmiť, či je vegánstvo módnym výstrelkom alebo trvalo udržateľným životným štýlom. Uskutočnil sa aj workshop výroby vegánskych šalátov, vegánskeho syra, mlieka, jogurtu. Večer sa premietal dokument Dominion/Nadvláda, ktorý odhaľuje zneužívanie zvierat v mäsovom, mliečnom, textilnom a zábavnom priemysle. Natočený bol v Austrálií a kombinuje zábery zo skrytých kamier a dronov, čím ukazuje jednotlivé príbehy obetí tohto priemyslu.
Projekt OZ Verejnô aktuálne vybrali do šiestej edície programu Nadácie Tesco – „Vy rozhodujete, my pomáhame“ a v spolupráci dobrovoľníkov sa budú snažiť získať hlasy obyvateľov mesta Liptovský Mikuláš pre realizáciu projektu „Mestské včely“.
Aktuálne sa OZ Verejnô spojilo s OZ Clear Collective a spolu sa snažia získať priestor na prenájom, kde chcú vytvoriť v spolupráci s dobrovoľníkmi kultúrno-komunitný priestor pre obyvateľov mesta Liptovský Mikuláš.