27
júl

Mikulášsky Jazzový Festival

Pridané 22. 6. 2018
27. 7. 2018 - 29. 7. 2018
Celodenná

Mikulášsky Jazzový Festival láka na zvučné mená slovenského i svetového jazzu.

Chýbať nebudú ani jamovačky a jazzový bar, workshopy na hudobné nástroje a koncerty na námestí.

Posledný júlový víkend bude na Liptove patriť jazzu – koná sa tu už štrnásty ročník Mikulášskeho Jazzového Festivalu. Tradične prináša to najlepšie z jazzovej scény strednej Európy i zvučné mená svetovej úrovne. Na pódiu sa predstaví celkovo desať medzinárodných formácií.

Za takmer štrnásť rokov svojej existencie si Mikulášsky Jazzový Festival oprávnene vybudoval meno obľúbeného a kvalitného hudobného festivalu s dobrou atmosférou. Na pódium hostil vystúpenia stoviek hudobníkov a viac ako 150 kapiel z celého sveta. Dramaturgiou sa zameriava najmä na jazz a jeho rôzne formy, avšak dáva priestor širokým hudobným presahom smerom k fusion, funku, soulu, ľudovej hudbe a ďalším. Priestor dáva nielen etablovaným umelcom zo stredoeurópskeho priestoru, ale aj mladým, nádejným talentom s vysokým potenciálom. Samozrejmosťou je podpora slovenskej jazzovej scény, ktorá kvalitou často presahuje región svojho vzniku. Čerešničkou na torte sú vždy legendy svetového formátu. Medzi tie tohtoročné určite patrí Vinx so zoskupením Vinx and Silhouette, či výnimočná Sisa Michalidesová so svojim svetovým ansámblom hudobníkov a výpravným projektom Chloe.

Jazz na námestí

Mikulášsky Jazzový Festival určite nie je iba pre hudobných fajnšmerkov, ale jazz prináša širokej verejnosti. Každý festivalový deň sa začína podvečer na Námestí Osloboditeľov koncertmi pod holým nebom. V malebnom prostredí Liptovského Mikuláša otvorí hudobnú časť v piatok Tibor Feledi Quintet, ktorý zaujme jazzovými kompozíciami inšpirovanými detskými piesňami. Sobotný večer tu bude patriť spojeniu jazzu, funku a fusion, o ktoré sa postará slovenské zoskupenie okolo saxofonistu Radovana Tarišku pod názvom Radio Band. A nezabudnuteľnú šou divákom posledný festivalový deň pripraví Matúš Jakabčic SK-CZ Big Band, teda špičkoví jazzmeni z Česka a Slovenska.

Dom kultúry plný zvučných mien

Piatkový jazzový večer v Dome kultúry otvoria Miloš Biháry & Jazz Funk Brothers, ktorí získali v súťaži Jazz Start Up 2017 cenu Live Performance za najlepšiu interpretáciu, čo je predpokladom pre silný koncertný zážitok. O ten sa určite postará aj Balázs József Quintet, uznávaní maďarskí jazzmani, ktorým sa podarilo dobyť najvýznamnejšie americké jazzové kluby. A piatkový program zavŕši talentovaná Sisa Michalidesová s projektom Chloe, dvojnásobná držiteľka ceny ESPRIT za najlepší jazzový album.

Sobota bude patriť slovenským inštrumentalistom. Ako prvé sa predstaví Alan Bartuš Trio zoskupené okolo pôsobivého mladého klaviristu Alana Bartuša, vrchol sobotného večera bude patriť stálici na slovenskej hudobnej scéne, Martinovi Valihorovi s hudobnými hosťami, ktorých mená budú prekvapením a spestrením programu.

Hviezdy mladej poľskej jazzovej scény, držitelia ocenenia Young Jazz Stage, Klara Cloud & The Vultures privítajú divákov v nedeľu zaujímavým spojením jazzu a tradičnej poľskej hudby. Na pódiu ich následne vystrieda skutočná legenda svetového formátu, ktorá bude pôsobivým zavŕšením programu nabitého zvučnými menami. Tým bude Vinx and Silhouette legendárneho speváka, skladateľa a perkusionistu Vinxa, o ktorom sa sám Stevie Wonder vyjadril: „Vinx je darček, ktorý dáte niekomu, na kom vám skutočne záleží.“ V duchu Wonderových slov bude vystúpenie Vinx and Silhouette, plné energie a jazzovej ľahkosti, skutočným darčekom od organizátorov publiku, na ktorom im záleží.

Vychutnajte si improvizáciu v jazzovom bare

Každoročnou tradíciou Mikulášskeho Jazzového Festivalu sú už legendárne „jam sessions“. Tie prebiehajú vždy po skončení posledného koncertu každého dňa. Ich myšlienkou je spájanie hudobníkov nielen medzi sebou, ale aj s publikom. Vznikajú tu tak jedinečné a nezabudnuteľné momenty. Navyše, nič nevytvorí uvoľnenejšiu atmosféru, ako keď po vystúpení prehodíte pár slov pri poháriku s niektorým z hudobníkov. Tento rok budú v novom koncepte – v jazzovom bare privítajú dvaja ostrieľaní hudobníci Gabo Jonáš a Juraj Kalász všetkých hudobníkov so záujmom o improvizáciu a návštevníkov so záujmom o tú pravú jazzovú atmosféru.

Program Mikulášskeho Jazzového Festivalu

27.júl 2018

 • 14:00 – Súkromná ZUŠ Tranovského 4
  • Workshop na bicie nástroje – Dávid Hodek
 • 16:00 – Nám. osloboditeľov*
  • Tibor Feledi Quintet (SK)
 • od 19:30 – Dom kultúry Liptovský Mikuláš
  • Miloš Biháry & Jazz Funk Brothers (SK)
  • Balázs József Quintet (HU)
  • Sisa Michalidesova – Chloe (SK, PL, HU)

Jam session s Gabom Jonášom a Jurajom Kalászom (jazzový bar)

28.júl 2018

 • 14:00 – Súkromná ZUŠ Tranovského 4
  • Workshop na kontrabas – Juraj Kalász
 • 16:00 – Nám. osloboditeľov
  • Radio Band (SK)*
 • od 19:30 – Dom kultúry Liptovský Mikuláš
  • Alan Bartuš Trio (SK)
  • Martin Valihora Quartet (SK)
  • Jam session s Gabom Jonášom a Jurajom Kalászom (jazzový bar)

29.júl 2018

 • 16:00 – Nám. osloboditeľov
  • Matúš Jakabčic SK-CZ Big Band (SK, CZ)*
 • od 19:30 – Dom kultúry Liptovský Mikuláš
  • Klara Cloud & The Vultures (PL)
  • Vinx and Silhouette (USA, HU)
  • Záver festivalu s Gabom Jonášom (jazzový bar)

* V prípade nepriaznivého počasia sa všetky podujatia presúvajú do Domy kultúry

Prehľad interpretov: 

Tibor Feledi Quintet

Finalisti medzinárodnej súťaže Jazzfruit 2018 otvoria hudobný program 14. ročníka Mikulášskeho Jazzového Festivalu a prinesú originálne kompozície inšpirované slovenskými detskými piesňami. Tie prepájajú so súčasným progresívnym jazzom a v pôsobivom výsledku možno nájsť prvky groove, klasickej hudby, či jazzové prvky s vplyvmi elektroniky a voľnej improvizácie.

 

Miloš Biháry & Jazz Funk Brothers

Nádejná mladá kapela zoskupená okolo klaviristu Miloša Biháryho, ktorá má za sebou už viacero významných ocenení a renomé uznávaných inštrumentalistov. Vo svojej tvorbe sa pohybujú od jazzových štandardov a prerábok klasických diel cez groove a funky až po folklórne inšpirácie a vlastné kompozície. Ich  interpretačné schopnosti boli ocenené aj cenou Live Perfomance v súťaži Jazz Start Up 2017. Výhrou získali možnosť vystúpenia na popredných jazzových festivaloch.

Balázs József Quintet

József Balázs patrí nielen medzi vynikajúcich jazzových interpretov, ale aj uznávaných multižánrových a orchestrálnych skladateľov. Hudbe sa venuje naozaj širokospektrálne – do jeho zásahu patrí napríklad aj populárna hudba, r&b či hip-hop. So svojimi hudobnými formáciami, vytvorenými s bratom Elemérom Balázsom, sa pravidelne vyskytujú na zámorských turné, kde si stihli podmaniť najvýznamnejšie jazzové kluby. Na Mikulášskom Jazzovom Festivale si zaiste podmania aj vás so zoskupením Balázs József Quintet.

https://www.youtube.com/watch?v=PTP2R30z1HA%20

Sisa Michalidesova – Chloe

Sisa Michalidesová je neobvyklým a uznávaným fenoménom na našej hudobnej scéne. Pôsobila vo viacerých skupinách a projektoch, komponovala hudbu pre množstvo slovenských filmov i pre viaceré slovenské a poľské divadlá. Spolupracovala so svetovou hudobnou špičkou, napríklad s Benitom Gonzalezom. Za spoločný album Dream Rhapsody získala ocenenie ESPRIT v kategórii najlepší jazzový album. Rovnaké ocenenie si zaslúžil aj najnovší album „Chloe“, inšpirovaný stredoamerickými mýtami a legendami, ktorý Sisa Michalidesová predstaví publiku Mikulášskeho Jazzového Festivalu ako vrchol piatkového večera.

Radio Band

Domáci špičkový jazzový hudobníci sa verejnosti predstavia aj v zoskupení Radio Band, ktoré vedie renomovaný saxofonista Radovan Tariška. Radio Band vo svojej tvorbe spája jazz, funky a fusion vo vlastných aranžmánoch do pôsobivého a podmanivého hudobného zážitku. Tým si Radio Band už raz stihol získať srdcia liptovského publika, a to vystúpením v charitatívnom projekte Slovensko Advent 2017.

Alan Bartuš Trio

Mladý hudobný génius – aj tak by sme mohli nazvať Alana Bartuša a určite by sme neboli ďaleko od pravdy. Jeho potenciál ocenili aj na viacerých medzinárodných súťažiach – stal sa napríklad absolútnym víťazom súťaže Jazz Start Up 2017. Napriek mladému veku má už za sebou množstvo spoluprác so zvučnými menami jazzovej scény. Na Mikulášskom Jazzovom Festivale sa predstaví spolu s Jakubom Valíčkom a Matejom Štubniakom v projekte Alan Bartuš Trio.

https://www.youtube.com/watch?v=bqUnyQOA9d4

Martin Valihora Quartet

Stálica na slovenskej hudobnej scéne, univerzálny bubeník, ktorý zahrá takmer všetko a dá do toho svoj špecifický rukopis – Martin Valihora. O svojich kvalitách presvedčí publikum Mikulášskeho Jazzového Festivalu na záver sobotného večera. Určite príjemným prekvapením budú jeho spoluhráči, ktorých mená predstaví Martin Valihora až priamo na pódiu.

https://www.youtube.com/watch?v=q8833Pq9dlA%20

Matúš Jakabčic SK-CZ Big Band

Priaznivcov big bandov (a nielen ich) určite poteší Matúš Jakabčic SK-CZ Big Band, ktorý je zložený zo skúsených jazzmanov patriacich medzi domácu špičku. Svojím repertoárom, ktorým sú najmä autorské diela Matúša Jakabčica a jeho aranžmány jazzových štandardov, divákov vhodne naladia a pozvú liptovskomikulášske publikum na záverečný večer festivalu.

Klara Cloud & The Vultures

Mladý projekt z Poľska Klara Cloud & The Vultures je zložený z hviezd mladého poľského jazzu. O svojich kvalitách presvedčili už v roku 2016, keď sa stali víťazom súťaže Young Jazz Stage. Prezentácia ich pohľadu na hudbu je inšpirovaná tradičnou poľskou hudbou a jazzovým feelingom.

Vinx and Silhouette

Fenomenálny spevák, perkusionista a skladateľ Vinx spolupracoval už s tými najväčšími menami svetovej hudobnej scény. Celý zoznam jeho spoluprác by bol príliš dlhý, no nedá sa nespomenúť aspoň niektoré mená – Stevie Wonder, Sting, Herbie Hancock, Sheryl Crow, Branford Marsalis, Ernie Watts, Taj Mahal a množstvo ďalších. Festivalovému publiku sa predstaví s unikátnym projektom Vinx and Silhouette, ktorý je zmesou severoamerického a východoeurópskeho kultúrneho prostredia. Ich vystúpenie je prísľubom naozaj neopakovateľného a energického zážitku, ktorý bude dôstojnou bodkou za tohtoročným Mikulášskym Jazzovým Festivalom.

https://www.youtube.com/watch?v=fxoftB9UKkE%20

Mikulášsky Jazzový Festival sa koná tri dni 27-29. júla 2018 v priestoroch Domu kultúry Liptovský Mikuláš a na Námestí Osloboditeľov.

 Ceny permanentiek v predpredaji

 • 20 EUR do 30. júna
 • 25 EUR od 1. júla

 Ceny permanentiek na mieste

 • 30 EUR na celý festival
 • 15 EUR na jeden deň
 • na mieste zľavy ZŤP a ISIC / EURO 26

Festival z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.