13
aug

REVIVAL VÍKEND – ORAVIA

Pridané 12. 8. 2016
13. 8. 2016
19:30
Námestie osloboditeľov, 03101 Liptovský Mikuláš, Slovakia
Loading Map....

Pre milovníkov rocku a kapely Deep Purple máme pre Vás program na sobotu. Na námestí Vám zahrá kapela Oravia, ktorá Vám zahrá známe hity tejto legendy.

VSTUP: voľný

Vznik kapely sa datuje od roku 1995. Myšlienka založiť kapelu pochádza od basového gitaristu Mira Sameka, zakladajúceho člena Orávie. Mal veľký podiel na fungovaní skupiny, čo sa týka zvukovej aparatúry a skúšobnej miestnosti, ktorú poskytoval v priestoroch rodinného domu. Po dvoch rokoch intenzívneho skúšania mala kapela prvé koncertné vystúpenie na Hviezdoslavovom námestí v Dolnom Kubíne a tak sa začala cesta a púť po kluboch, puboch a festivaloch na Slovensku, Čechách a Poľsku.

Orávia prešla niekoľkými personálnymi zmenami. Z pôvodnej zostavy účinkujú už len dvaja členovia Miroslav Beňo Samek (basa) a sólový spevák Tomáš Ďaďo.

Prvá zmena nastala na poste sólového gitaristu Kamila Škvarku, ktorý odišiel do skupiny „Ariel“ (revival Dream Theater). Na jeho miesto nastúpil Tibor Bušo (2000). V roku 2004 odišiel z kapely bubeník Jozef Paľa a nahradil ho Jaroslav Kaprálik z bývalých „Black Storm“.

Posledná zmena nastala za klávesovým nástrojom. Po ťažkej chorobe nám Peter Monti Jelínek 25.februára odišiel do muzikantského nebíčka. Toto bola pre naše pôsobenie a existenciu veľká rana, pretože nájsť náhradu za tohto skvelého muzikanta a človeka bolo veľmi ťažké. Osud si však s nami zahral, že nám bolo súdené pokračovať ďalej v osobe jeho syna Petra, ktorý svojím nástupom obsadil otcov post a tým sa aj zmiernil žiaľ a smútok nad nečakanou stratou Montiho seniora. Je v tom veľká symbolika – otca nahradil syn. Je to pocit, akoby stále s nami hral a žil v osobe syna.

Ešte aby sme nezabudli na jedného člena Orávie Paľa Bocku, ktorý hrával 2.gitaru v začiatkoch nášho pôsobenia. Oživil kapelu najmä po vokálnej stránke ale aj doprovodnej. Bol to prvý priekopník big beatu na Orave, bohužiaľ už nie je medzi nami.

Prvých 6 rokov Orávia hrala rozmanitý repertoár od Whitesnake, Rainbow, Scorpions, Black Sabbath, Pink Floyd, Deep Purple… Neskoršie sme sa zhodli, že nám najlepšie sedí Deep Purple a začali sme stavať na tejto kapele. Tým sme sa zaradili medzi revivalové kapely na Slovensku. Výsledkom nášho snaženia bolo nahratie CD nosiča v Bluestudiu v Třinci v októbri 2003.