Zaži Siargao #5 – Uotrfóly Tak Tak

Pridané 11. 8. 2016

Poangličený slováci správne chápu, že “uotrfóly” sú vlastne po slovensky vodopády a tieto jediné na Siargau, sa volajú Tak Tak. Nachádzajú sa na severe ostrova, tesne za St. Monicou ak idete západnou cestou, alebo tesne pred ak východnou. Keďže je to veľká a známa turistická atrakcia, je k nej aj informačná tabuľa. Na Siargau však tabuľa Tak Tak Falls 500m, neznamená že za 500m treba k nim odbočiť, ale to že treba odbočit teraz a za 500m tam budú tie vodopády. Práve som vám ušetril pár minút vozenia sa po silnom slnku a márne hľadanie odbočky na ďalších 500m.

Odbočte dolava hneď

Kde sú tieto zázračné Tak Tak?

Vedie k nim prašná, ak pršalo zablatená cestička džungľou. Sprírodnieva sa nám, v okolí cítiť sparno džungle. Už sme napätí a nevieme sa dočkať tej prírodnej nádhery. Vraj má vodopád cez 15m. 15 metrový vodopád v strede džungle, tak to už áno, môže byť. Prichádzame k bráne, kde od nás vyberajú vstupné – zopár eurocentov – a ako všade sa zapisujeme do knihy návštev, meno, priezvisko, národnosť a dátum. Načo? To nevieme, ale filipínčania si o tomto vedú poctivé záznamy. Čaká nás cestička na vrchol a a zrazu to vidíme.

Vodopád

Nie vodopád, ale betón. Veľa betónu. Filipínčania sa rozhodli ten krásny vodopád v strede džungle doslova obetónovať. Dokonca vytvorili aj umelé 2 poschodové bazéniky. Žeby Tak Tak znamenal betón?

"Prírodný" vodopád

Už sme však na ostrove nejakú dobu a tak sa len smejeme. Betón, to je také filipínske. Videli sme to už viac krát predtým. Napríklad na pláži, kde sa rozhodli piesočnatý breh pre istotu vybetónovať, veď betón to je výdobytok modernej doby a moderní sa oni cítia.

Spoza betónu polohrádze počujeme šum vodopádu. O pár krokov bližšie ho už aj vidíme. Je krásny, naozaj. Spomedzi lián, stromov a dá sa povedať že aj z džungle vyteká krásny vodopád. Vo vzduchu cítiť vlhkosť, ale nie takú morskú štipľavú, ale takú nám bližšiu, slovenskú. Neuvedomujeme si prečo, až kým nevlezieme do vody. Je sladká.

Hned sa vydávam vodopád okoštovať

Príjemné ovlažujúce kúpanie

Keď si chlipnem nekašlem a konečne musím plávať naplno a nie len tak proforma ako v mori, keďže voda skoro vôbec nenadnáša. A je poriadne studená, príjemne odvyknutý zo slovenských jazier a navyknutý na miestne skoro 30 stupňové more, som mal problém do nej vojsť.

Pokračovanie článku, ale aj kompletné dobrodružstvo týchto Liptákov nájdete na: http://hybajcestovat.sk/zazi-siargao-5-vodopady-tak-tak/