#ČoNásČaká: Mikulášsky Jazzový Festival

Pridané 16. 7. 2018

Poďte na výlet na Liptov a užite si Mikulášsky Jazzový Festival

Liptovský Mikuláš patrí medzi tie slovenské destinácie, ktoré jednoducho treba navštíviť. Nudiť sa tu nebudete, skôr nestihnete všetko to, čo ste si naplánovali. Určite sa ale oplatí stihnúť Mikulášsky Jazzový Festival.

Srdce Liptova, jedného z najrázovitejších regiónov Slovenska, má čo ponúknuť. Základom je určite okolitá príroda. Vďaka nej sa v športových aktivitách vôbec nemusíte obmedzovať – dostupné sú bohaté možnosti pešej turistiky a horolezectva, cykloturistiky, agroturistiky, windsurfingu, raftingu, paraglidingu, plávania a ďalších i adrenalínovejších športov. Za návštevu určite stoja viaceré jaskyne v blízkom okolí či aquaparky, wellness, kúpele a plavárne. Mesto a jeho okolie ponúka aj bohaté možnosti kultúrneho vyžitia, od charakteristickej ľudovej architektúry a kultúrnych pamiatok cez múzeá a galérie až po svet miniatúr, archeoskanzen či kultúrny program v DK Liptovský Mikuláš. Ak sa rozhodnete pre návštevu Liptova, odporúčame posledný júlový víkend. Vtedy sa tu koná Mikulášsky Jazzový Festival, ktorý sa postará o to, aby ste prežili príjemný víkend s nezabudnuteľnou atmosférou.

 

 

Poďte na výlet

Poloha Liptovského Mikuláša ho predurčuje na to, aby bol východiskovým bodom vašich turistických výprav. Je jedno, či sa rozhodnete pre výlet do Vysokých alebo Nízkych Tatier, je jedno, či si zvolíte nenáročné prechádzky alebo si trúfnete na vysokohorskú turistiku, je jedno, či pôjdete pešo alebo na bicykli, ale okolie Liptovského Mikuláša vám poskytne neobmedzené možnosti pre takmer všetky športové aktivity. Obľúbenými výletnými destináciami sú blízke doliny – Žiarska, Kvačianska, Prosiecka a Jánska, ale aj známe jaskyne a Slovenské múzeum ochrany prírody a jaskyniarstva. Ak uprednostňujete skôr príjemný relax, určite sa oplatí využiť možnosti známych aquaparkov a wellness centier v blízkom okolí mesta.

Poďte si vychutnať gastronomický zážitok

Ak milujete tradičné slovenské jedlo, Liptov je pre vás prirodzenou voľbou. Veď kde inde ochutnať napríklad bryndzové halušky, ak nie v regióne odkiaľ pochádza naše národné jedlo? Výnimočnú chuť im dodáva aj miestna bryndza, ktorá je výnimočná vďaka horským pastvinám, odkiaľ mlieko pochádza. Ale liptovská kuchyňa nie je len o haluškách, určite odporúčame vyskúšať viaceré miestne špeciality. Nezabudnuteľným a jedinečným zážitkom môže byť výlet po tradičných salašoch, ktorých je v okolí neúrekom. A čo môže byť lepšie, ako spojiť turistiku v krásnej prírode s dobrým a autentickým tradičným jedlom?

Ak však preferujete modernú gastronómiu, zrejme budete milo prekvapení možnosťami, ktoré sa vám naskytnú. Dobré jedlo si môžete vychutnať priamo na Mikulášskom Jazzovom Festivale, ktorý dbá o to, aby vás zasýtil nielen hudobne, ale aj „fyzicky“. O váš gastronomický zážitok sa postará tím profesionálov, ktorý prichystá priamo v Jazzovom bare nápadité menu. To sa oplatí doplniť dobrým pivkom z miestneho remeselného pivovaru, alebo pohárikom výberového vína, či prémiového destilátu. A vychutnať si ich môžete aj priamo počas vystúpenia slovenskej i svetovej jazzovej špičky.

Poďte na jazz

Mikulášsky Jazzový Festival je neodmysliteľnou súčasťou kultúrneho leta na Liptove. Každoročne prináša na pódium svetových interpretov, ale aj mladých, nádejných umelcov s potenciálom. A aj tento rok predstaví jazz vo všetkých jeho podobách s množstvom presahov do ďalších hudobných žánrov. Na svoje si tak prídu nielen praví jazzoví fajnšmekri, ale prakticky každý milovník kvalitnej hudby.

Poďte na námestie

Mikulášsky Jazzový Festival – to sú aj koncerty pod holým nebom počas troch večerov na Námestí Osloboditeľov, v príjemnom prostredí historického centra Liptovského Mikuláša. O hudobný zážitok sa v piatok postará Tibor Feledi Quintet, v sobotu Radovan Tariška s Radio Bandom a v nedeľu Matúš Jakabčic SK-CZ Big Band. Zažiť a tak dajú nielen klasické jazzové kompozície, ale aj fusion, funk i prepojenie jazzu a inšpirácií z detských piesní. A netreba sa báť ani zlého počasia, v prípade jeho nepriazne sa koncerty na Námestí Osloboditeľov presunú do Domu kultúry.

Poďte do Domu kultúry

V liptovskomikulášskom Dome kultúry sa môžete tešiť na bohatý hlavný program i improvizácie v Jazzovom bare, všetko si môžete vychutnať pri dobrom jedle a pití. Piatkový večer otvorí zoskupenie Miloš Biháry & Jazz Funk Brothers (cena Live Performance v Jazz Start Up 2017), nasledovať ho budú maďarskí Balázs József Quintet a večer zavŕši dvojnásobná držiteľka ceny ESPRIT za najlepší jazzový album Sisa Michalidesová s projektom Chloe. V sobotu vás o kvalitách slovenskej hudobnej scény presvedčia slovenskí inštrumentalisti. Najskôr to bude talentovaný Alan Bartuš s Alan Bartuš Trio, neskôr všestranný Martin Valihora. Ten sa postará aj o prekvapenie festivalu, ktorým budú jeho hudobní hostia. Klara Cloud & The Vultures, držitelia ocenenia Young Jazz Stage, v nedeľu publiku priblížia súčasný poľský jazz spojený s tradičnou poľskou hudbou. A o zavŕšenie festivalu sa štýlovo a s ľahkosťou postará americká legenda Vinx and Silhouette, ktorá rozžiari večer a prinesie vám úsmev na tvár.

Poďte improvizovať

Mikulášsky Jazzový Festival je medzi návštevníkmi známy a obľúbený aj pre svoje večerné jam sessions, ktoré sa konajú v uvoľnenej atmosfére každý večer po ukončení oficiálnej časti programu. O tie tohtoročné sa v Jazzovom bare postará duo ostrieľaných hudobníkov – Gabo Jonáš a Juraj Kalász, ku ktorých improvizáciám sa určite pridajú aj niektorí z vystupujúcich hudobníkov. A ak by ste sa chceli pridať aj vy a trochu si zaimprovizovať, odporúčame workshopy Mikulášskeho Jazzového Festivalu pod vedením Dávida Hodeka, Juraja Kalásza a Gaba Jonáša.

Všetky potrebné informácie o jazzových workshopoch, ale aj Mikulášskom Jazzovom Festivale nájdete na www.mjf.sk. Vstupenky sú dostupné v predpredaji v DK Liptovský Mikuláš a na predpredaj.sk. Festival z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. 27. – 29. júla poďte na Liptov na Mikulášsky Jazzový Festival.

Liptov akcie udalosti lipovzije liptov zije mikulassky jazzovy festival 2018

Odkaz na udalosť na LiptovŽije.sk

Mikulášsky Jazzový Festival