Dnes sme si pre Vás pripravili rozhovor s hlavným organizátorom festivalu včasného stredoveku Utgard 2018, pánom Mgr. Martinom Matejkom. Cieľom rozhovoru je priblížiť skvelú myšlienku historického festivalu ľuďom z Liptova a zároveň ich aj nepriamo pozvať na samotný festival.
Dobrý deň pán Matejko, festival sa blíži míľovými krokmi, ako finišujú Vaše prípravy?
Organizačne sme na festival pripravení už niekoľko mesiacov a momentálne iba dolaďujeme detaily a sledujeme predpovede počasia. Dramaturgia programu, účinkujúci, reklama a propagácia, materiálne zabezpečenie a samozrejme administratíva sú veci, ktoré musia byť pri organizácii festivalu takýchto rozmerov zabezpečené v značnom predstihu. V súčasnosti sa venujeme dokončovaniu drevenej palisády archeoparku Liptovia, kde sa festival bude konať a pripravujeme terén v areáli, aby bolo prostredie festivalu čo najviac autentické a dotváralo tak historickú atmosféru podujatia.
Kto stojí za myšlienkou realizácie tohto festivalu?
Hlavným organizátorom podujatia je občianske združenie a skupina oživenej histórie UTGARDAR. Festival by však nebolo možné zrealizovať bez nezastupiteľnej pomoci partnerov podujatia. Vďaka spolupráci s archeoparkom Liptovia a ArcheologiaSK môžeme festival usporiadať v nádhernom prostredí. V oblasti reklamy, propagácie a zabezpečenia edukačnej činnosti v rámci programu, spolupracujeme s Inštitútom priemyselnej výchovy IPV Žilina. S propagáciu v regióne nám pomáha Žilinský turistický kraj a OO CR Liptov. Nezastupiteľnú úlohu v organizácii zohráva skupina historického šermu Svarog. Rovnako nás teší spolupráca s Katedrou histórie filozofickej fakulty UMB Banská Bystrica, ktorá nad nami bdie z odborného hľadiska a zabezpečuje odborné prednášky historikov a archeológov. A v neposednom rade treba spomenúť obec Partizánska Ľupča, ktorej predstavitelia nás v lokalite prijali a podávajú pomocnú ruku v oblastiach infraštruktúry a technickej podpory.
Na čo všetko sa budú môcť návštevníci počas festivalu tešiť?
Pre návštevníkov sme pripravili bohatý program, na ktorom sa bude podieľať viac ako 600 účinkujúcich zo 6 krajín. Nebudú chýbať remeselníci, ukážky dobovej kuchyne, bojové hry a turnaje bojovníkov využívajúcich funkčné repliky chladných zbraní a výzbroje, súťaže pre deti a prednášky historikov a archeológov. Nezabudnuteľným zážitkom bude veľká bitka viac ako 300 vikingov, Slovanov a Avarov bez scenára. V rámci programu sme tiež pripravili koncerty dobovej hudby. Sobotňajší program ukončíme ohňovou show. Nedeľný program bude obdobný.
O koľký ročník festivalu sa bude jednať a ako prebiehali minulé ročníky?
Jedná sa o 4. ročník. Predchádzajúce ročníky sme organizovali v rajeckej doline a začínali sme skromne. Na prvom ročníku sme mali 150 účinkujúcich, pričom organizácia a dramaturgia programu nebola ani zďaleka tak prepracovaná, ako v súčasnosti. Počas ďalších dvoch ročníkov sme získali skúsenosti, tvrdo pracovali a dotiahli festival do súčasnej podoby. Festival však nie je iba o mieste konania, plagátoch a programe. Je to organizmus, ktorý žije celý rok a vyžaduje si značnú mieru tvorivej duševnej činnosti, komunikácie a vzťahov so skupinami oživenej histórie z rôznych krajín. ako účinkujúci navštevujeme totiž obdobné festivaly v strednej Európe a sme naozaj hrdí na to, že sa náš festival zaradil, aj čo sa týka účinkujúcich, medzi obľúbené a vyhľadávané podujatia. Narastajúci počet a záujem účinkujúcich z rôznych krajín v nás prebudil myšlienku usporiadať festival v autentickom historickom prostredí. Náhodné stretnutie s pánom Struhárom z archeoparku Liptovia nám tak prinieslo nové možnosti hneď v niekoľkých oblastiach a preto sme sa rozhodli festival usporiadať práve na Liptove.
Aký je Váš doposiaľ najkrajší zážitok z uplynulých ročníkov?
Z môjho subjektívneho pohľadu rád spomínam na moju dobovú svadbu, hodovanie a zábavu s historickou hudbou až do svitania. Vtedy to na festivale vyzeralo doslova ako pred 1000 rokmi po všetkých stránkach. Bolo to spontánne, reálne a plné energie, nakoľko sa dobová zábava preniesla do celého tábora. Bolo by však sebecké vyzdvihovať iba jeden okamih. Celý festival je jeden veľký zážitok a každý ročník je iný. Samozrejme, inak to vnímam z pohľadu člena organizačného tímu, ktorý sa podieľa na organizácií. Diváci to vnímajú úplne inak. Pre nich je prostredie, atmosféra a dianie na festivale niečím iným a nepoznaným. Pamätám si, že jeden ročník nám pršalo od rána do večera. Ale aj napriek tomu nás diváci podporili a bez ohľadu na blato a dážď s nami zotrvali až do konca programu a pri opúšťaní festivalu nám ďakovali za neopakovateľný zážitok.
O krásnych zážitkoch sa počúva veľmi dobre. Skúsme ale otázku otočiť. Stalo sa počas minulých ročníkov niečo, na čo sa Vám spomína len veľmi ťažko?
Keď sa tak zamyslím, ani nie. Samozrejme, vyskytli sa problémy, ktoré bolo potrebné riešiť „za pochodu“, improvizovať a problém sa tak premenil na úsmevnú situáciu. Keď máte okolo seba ľudí, na ktorých je spoľahnutie a organizačný tím funguje ako má, dá sa zvládnuť všetko.
Čo by ste na záver odkázali našim čitateľom?
V prvom rade ďakujem za možnosť prezentovať náš festival. A pre čitateľov mám jediný odkaz. Ak chcete zažiť pravý včasný stredovek na vlastnej koži, navštívte 30. júna a 1. júla archeopark Liptovia v Partizánskej Ľupči, kde sa bude konať 4. ročník Festivalu včasného stredoveku Utgard 2018. Ukážeme vám, ako sa žilo, bojovalo a zabávalo v období pred 1000 rokmi. Samozrejme sú pripravené aj stánky s občerstvením, čiže o dostatok pitia a dobrého jedla nebude núdza. Podujatie sa koná za každého počasia. Aj slnečné, aj daždivé počasie vytvorí neopakovateľnú atmosféru.