#HybajCestovať s Liptákmi: Juh ostrova Cebu – domov žralokov a vodopádov

Pridané 15. 10. 2016

Cebu je ostrov na východnej strane Filipín a s rozlohou skoro 5,000 km2 patrí na Filipínach medzi tie väčšie. Hlavné mesto je Cebu City, pri ktorom sa nachádza medzinárodné letisko Cebu Mactan International Airport. Ak cestujete po Filipínach je pravdepodobné, že práve z tohto letiska budete letieť. Letisko slúži jednej z najväčších nízkonákladových ázijských leteckých spoločností Cebu Pacific, ako hub pre rôzne vnútroštátne ako aj medzinárodné lety. My sme z Cebu leteli aj na náš “visa run” do Hong Kongu. Letenky nás cez Cebu Pacific vyšli iba cca 80eur/os. Od viacerých cestovateľov sme však počuli, že aj ostrov Cebu skrýva zopár krásnych miest a tak sme sa na naň vybrali o dva dni skôr, aby sme ho trošku preskúmali.

Oslob – cesta na Juh ostrova Cebu

Cebu - Oslob

Cebu – Oslob

Pekné miesta sú najmä na severe a juhu ostrova a najpopulárnejšia atrakcia ostrva je pozorovanie a šnorchlovanie sa s Žralokmi veľrybími v oblasti Oslob. Je to jedna z vecí ktorú som vždy chcel zažiť.

IMG_3129

Žralok obrovský alebo veľrybí

Oslob sa nachádza na juhu ostrova a tak sme sa rozhodli zamieriť práve tam s tým, že sever si necháme zas na inokedy. Do Oslobu sa z Cebu City dá dostať autobusom alebo taxíkom. Taxíky sú drahé a zoberú vás tam za cca 2500 php/50 eur, bude záležať ako dobre viete zjednávať. My sme sa vrámci našeho budgetového cestovania rozhodli radšej pre autobus. Autobusy do Oslobu chodia z “Cebu South Bus Terminal“, čo je autobusová stanica pre všetky autobusy smerujúce na juh ostrova.

Stanica – organizovaná ale aj smutná

Stanica je stará a ošarpaná, ale vnútro je čisté a ešte v celkom solídnom stave. Sú tam bufety, stánky ako ajmiskáreň, kde sa dá celkom lacno a chutne najesť. Nástupištia sú označené. Keď pôjdete vnútrom stanice, pri jednom z nich je napísaný aj Oslob. Alebo sa niekoho spýtajte, je to známa destinácia a tak vám skoro všetci budú vedieť poradiť.

Pripravte sa na to, že sa na stanici stretnete aj so smutnou stránkou ázie a to s maličkými deťmi ktoré budú od vás žobrať peniaze, alebo ukazovať aby ste im kúpili jedlo. Je to veľmi smutný pohľad do tvárí ufúľaných detí, ktorým tých pár drobných nepomôže, skôr ich iba utvrdí v tom, že stanica je miesto a cesta ako sa dá zarobiť a budú sa ich životy točiť okolo nej.

Mám pocit, že na Filipínach ľudia moc nemyslia na to ako a či sa o deti postarajú, či budú mať peniaze na to ich poslať do školy, či budú mať čo jesť – také tie otázky čo sa bežne riešia. Filipínci majú svoje prvé deti vo veku okolo 17 rokov a kým dovŕšia 25 ich majú už tri a deti veľakrát nechávajú, nech sa aspoň z časti starajú samé o seba. Pri čakaní na loď sme sedeli v bufete s dvoma chalanmi. Mladší mal 22 rokov a mal už 3 deti. S absolútnou vážnosťou, bez známky výčitiek vravel, že jeho deti moc revali a že nemohol spávať a tak ich nechal s mamou tak. Zostali niekde na Cebu a nemyslím si, že ich dokáže uživiť mama sama. Teraz má už ďalšiu priateľku, zachvíľu pravdepodobne ďalšie deti. Niečo nepredstaviteľné, ale aj tak to tu chodí. Hádam čoraz lepší školský systém, ktorý zažíva na Filipínach boom, aspoň z časti pomôže ľudí vzdelať a že toto bude jedna z posledných generácií detí ulice a staníc.

Autobusy ako na Slovensku

Do Oslobu chodia cez deň autobusy každých pár minút, takže sa nemusíte báť že nejaký nestihnete. Dajte si pozor na to, že posledný vyráža okolo 8 večer. Cesta trvá približne 3 hodiny a platí sa 135php/2,75eur. Lístky sa nekupujú na pokladni ani u šoféra, ale sadnete si do autobusu a zaplatíte až cvikerlístkovi, ktorý začne vyberať cestovné po tom ako autobus vyrazí. Autobusy sú veľmi dobré, čisté a klimatizované niekde na úrovni našich medzimestských liniek, ak nie lepšie. Zaujímavo je riešené občerstvenie, kedy do autobusu nasadajú pouliční predajcovia rôznych koláčikov, chipsov, vody, orieškov atď.. a keď obehnú autobus zase vystupujú. Cestou sa takto rozhodne nenudíte a máte možnosť ochutnať lokálne dobroty. Student Agency sú oproti tomuto nič 🙂

Oslob je okres aj mesto, pozor na to kde vystúpite

Veľký pozor si dajte na to kde vystúpite. Oslob je mesto ale aj okres. Ak chcete ísť rovno na žraloky, musíte vystúpiť za mestom Oslob v dedinke Tan-Awan, alebo povedzte cvikerlístkovi, že idete na žraloky a on vás patrične vysadí. My sme šli priamo tam, ale dá sa to v oblasti rôzne nakombinovať. Určite by nebola zlá varianta sa nechať vysadiť v meste Oslob, tam si nájsť ubytovanie a prenajať si motoroku, na ktorej by ste mohli obehať všetky atrakcie. Asi by vás to takto vyšlo aj o dosť lacnejšie.

Tan-Awan

Tan-Awan je malá dedinka, je asi 600m dlhá a žije turizmom. Veľmi nepríjemní a doterní sú miestni, ktorí sa vás snažia nasmerovať do jedného či druhého rezortu, alebo sa vás snažia presvedčiť, že v 600m dedine rozhodne potrebujete odvoz. Stačí si ich nevšímať, dajú eventuálne pokoj. V dedinke toho moc nieje, 2 reštaurácie a kopa rezortov. Pozor nieje tam bankomat, tak si vyberte dostatok cashu už v Cebu City napríklad na autobusovej stanici.

Ubytovanie v Tan-Awan

Pobrežnú stranu lemujú rezorty, jeden vedľa druhého a ponúkajú ubytovanie na rôznom stupni luxusu. Cenovo cca od 800PHP-1100PHP (16-22 eur) za izbu s ventilátorom, sú to však všetko staré drevené chatrče so všetkým čo k tomu patrí a od 1500php – 2500php (30-50 eur) za peknú izbu s klimatizáciou. My sme si našli ubytko v “Isla Cabana”  na druhej strane cesty mimo rezortov, mali sme kľud a peknú veľkú čistú izbu s ventilátorom za 700PHP (14 eur). Isla Cabana je rodinný domček rozdelený na 2 izby so spoločnou obývačkou a kuchyňou. Keďže tam nik iný nebol, mali sme pre seba celý domček – za 700 pesos nie zle. Záleží aký máte budget a predstavy a či sa vám chce niečo hľadať, alebo si zvolíte ľahkú cestu v podobe pobytu v rezorte.

Aktivity na juhu ostrova Cebu – v Oslobe

Keďže sme do Cebu City prišli nočnou loďou už o 5:45 ráno, v Tan-Awane sme boli najedení a ubytovaní už o 11 doobedu. Mali sme teda celé popoludnie na spoznávanie. Na žraloky je dobré ísť ráno, k tomu sa vrátim neskôr a tak sme išli radšej na vodopády. Najprv sme sa chceli ísť pozrieť na najbližší vodopád,Tumalog vzdialený do 10 minút motorkou. Našťastie sme sa zarozprávali s majiteľkou v reštaurácii J’s, ktorá nám prezradila že náš vodopád už netečie, že je z neho iba malý cícerok. Poradila nám však iné dva,Hidden Falls a Inambakan Falls a zariadila nám motorku. V Tan-Awane nieje požičovňa motoriek, najbližšia je v Oslobe, skúste sa spýtať v reštaurácii, možno budete mať šťastie aj vy a nejakú vám zariadia.

Vodopády – Hidden Falls

V celej oblasti je približne 10 vodopádov, takže neviem zaručiť, že tie naše sú najlepšie či najkrajšie, ale podľa mňa boli super. Každý mal to svoje čaro. Ako prvé sme navštívili Hidden Falls, ktoré sú od Tan Awanu vzdialené asi 25 min. na motorke, smerom na juh pri meste Samboan. Sú značené a prinajhoršom aj známe, takže ak sa vám ich nepodarí nájsť, stačí sa pýtať lokálov.

Pod Hidden Falls

Pod Hidden Falls

Na parkovisku zaplatíte parkovné a vstup, dokopy nie viac ako 2 eurá. Ide s vami povinne aj guide, ktorému na konci môžete alebo nemusíte nechať  sprepitné. S nami išli hneď 3ja chalani, asi aj preto, že tam iní turisti neboli. K vodopádom sa šlo chvíľku blatistým chodníčkom džungľou, približne 5 minút a potom popri malom vodopáde k tomu najväčšiemu.

Chodník k vodopádu

Po ceste k vodopádu
DSC_7371

Na moje potešenie, sa tam dalo skákať a chalani boli skakaví. Keď videli, že máme podobnú záľubu, poukazovali mi všetky ich miesta.

Lokáles na skoku

Hidden Falls skok

Voda bola dosť hlboká a tak sme skákali od 3-10m. Súper zážitok pre tých adrenalínovejších cestovateľov.

Skočky

Začalo trocha popŕchať a take sme guidom poďakovali za zážitok, dali sme im vraj štandardné sprepitné 100PHP (2 eur) a šli sme na druhý vodopád, Inambakan.

Vodopád – Inambakan

Je od Hidden Falls ešte ďalej smerom na juh, z Tan-Awanu tak 35 min. motorkou, z Hidden Falls približne 10 min. Cesta tam je veľmi dobre značená, ak sa náhodou zatúlate, platí to isté ako pri predošlom vodopáde, stačí sa pýtať a domáci vás nasmerujú. Tu sa vstup neplatil, iba 20PHP za parkovné. Inambakan je ale úplne iný typ vodopádu. Nedá sa z neho skákať, ale je ideálny na relax a oddych v prírode. Krásna je aj cesta k nemu, ktorá vás vedie ponad rozprávkové údolie.

Výhľad cestou na vodopád

Výhľad cestou na vodopád

Inambakan Fall

Je veľký a magická je aj džungľa okolo neho. Je opäť asi 5 minút chôdze v džungli, popri potoku. Nájdete to ľahko. Je v ňom krásna zelenkastá čistá voda a jeho bazénik je príjemne chladný. Chalani na predošlom vodopáde vraveli, že je super na masáž, ale keď som pod neho vošiel príjemné to moc teda nebolo.

Masaz vo vodopade

Možno preto, že sa medzičasom prehnala nad oblasťou mala búrka a bolo v ňom viac vody, ale pravdu povediac bol moc silný na akékoľvek pomasírovanie. Tu sme strávili posledné chvíle dňa a keď sa začalo stmievať, pobrali sme sa naspäť na ubytovanie.

Burka nad Oslobom

Cestou nás na motorke zastihla búrka a bolo nám prvý krát na Filipínach zima, až tak že nám drkotali zuby. Deň sme ukončili večerou v J’s restsurant, ktorú odporúčame, majú tam výborné polievky a curry jedlá. Najedení sme sa tešili na nasledujúci deň, na šnorchlovačku so žralokmi.

Šnorchlovanie so žralokmi

Ráno sme vstali pred 8 a hneď vyrazili splniť si sen. Môžete ísť buď priamo na briefing miesto – miesto kde nasadáte na loďky – alebo ísť do hociakého rezortu, z ktorého vás tam odvezú. Cena je daná a nedá sa zjednať. 30min šnorchlovanie so žralokmi stojí 1000PHP (20eur), pozeranie sa z lode stojí 500PHP (10eur) – ale to sú vyhodené peniaze.

Priebeh atrakcie

Keď dorazíte na miesto, dajú vám rýchly briefing čo môžete a čo nemôžete robiť a aké pokuty, resp. koľko dní v base vám za to hrozí. Pozor, na loď si neberte nič čo sa nesmie namočiť, veci ako foťák si môžete uschovať v zamykateľnej skrinke za pár centov. Z briefingu idete na pláž, kde dostanete vestu, okuliare a šnorchel a čakáte na voľnú loď. Celé je to zlé, jedna veľká masovka, všade kopa ľudí, chaos, proste turizmus v tom “najlepšom”.

Turistická katastrofa

Preplnená loďka vás zavezie asi 50m od brehu ku žralokom. Na mieste je už 30 ďalších takých lodiek, vyzerá to ako václavák na mori. V strede sú lodičky, z których kŕmia žraloky.

Keď príde nová loďka, krmič privedie jedného žraloka k tej vašej a víťazoslávne prehlási, “your shark is ready”. K žralokovi sa nemôžete priblížiť, veľmi ani nepláva len stojí a hlce čo mu krmič sype do úst. Dookola vás okopávajú ľudia, musíte stále dávať pozor či vás nepripučí dáka z okolitých lodí, aby ste sa veľmi nepriblížili k žralokovi atď… Nuž katastrofa.

Žraloky

Pokoj nachádzam jedine na dne, kde je kľud a odkiaľ žraloka pozorujem. Je to krásny tvor, obrovský a nádherne sfarbený.

IMG_3130

Mám šťastie a jeden čo neni odchytený žiadnym krmičom, prepláva okolo. Mám pocit, akoby popri mne preplávala vzducholoď.

DCIM111GOPRO

Krásne sú aj ryby okolo. Vidno tam makrely, ktoré s otvorenými ústami odchytávajú potravu a rôzne iné veľké ryby ktoré nepoznávam. Ak tam budete nezabudnite si všimnúť aj tie, stoja za to.

Pocity po šnorchlovačke

Keď uplynie našich 30 minút odvezie nás loďka na breh a odovzdáme požičané veci. Pýtajú sa ako sa nám páčilo a tak im odpovedám úprimne. Len sa smejú a vravia že mám prísť cez víkend, že vtedy uvidím čo to znamená veľa ľudí. To si neviem veru predstaviť. Rozhodne si však uvedomujem, že si plávanie s Žralokom obrovským ešte z “bucket listu” odškrtnúť nemôžem. Toto bolo až príliš umelé. Pre lepšiu predstavivosť, je to akoby ste na Slovensku chceli vidieť kamzíka, zobral by som vás a 50 ďalších ľudí 100m za parkovisko Kauflandu, kde by bol jeden priviazaný a mohli by ste sa z 5 metrov na neho pozerať.

Ak budete v oblasti asi atrakcii neodoláte a pôjdete sa na žraloky pozrieť. Aby ste si to vychutnali čo najviac, určite tam nechoďte cez víkend a podľa francúzov čo sme stretli neskôr na cestách, je ideálne tam ísť už o 5:45 ráno na prvú loď. Vtedy máte šancu žraloky vidieť bez obrovskej masy ľudí okolo.

Zhrnutie výletu do Oslobu

Aby som to zhrnul, vodopády nás veľmi potešili, ale žraloky zas veľmi sklamali. Oslob je pekný, ale deň alebo dva vám tam budú rozhodne stačiť. Oplatí sa požičať motorku a pocestovať vodopády ako aj prírodné teplé pramene – tie sme my už nestihli, viac času sme v Oslobe nemali. Po žralokoch sme sa pobrali naspäť do Cebu City, na naše ubytovanie – Residenz Guesthouse – dobré ubytko v Cebu City – kde sme si ešte chceli vygoogliť pár vecí o Hong Kongu. O ňom však viac až nabudúce. Hybaj! Cestovať.

Viac zážitkov čítaj na: www.hybajcestovat.sk