#LiptovskéTalenty: Marek Oravec

Pridané 23. 10. 2016

Ahoj Marek. Môžeš sa nám na úvod predstaviť? 

Ahoj. Volám sa Marek Oravec, študujem 3. stupeň štúdia na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici a na Historickom ústave SAV, odbor Slovenské dejiny.

Akému športu sa venuješ?

Venujem sa historickému šermu, ale nie je to tak celkom šport. Skôr niečo ako bojové umenie spojené s divadlom a historickou tradíciou.

dsc_0170

Môžeš našim čitateľom priblížiť, čo je to historický šerm?

No, to je trošku ťažšia úloha, pretože to nie je tak presne definovateľné. Záleží od toho, ako sa k tomu kto postaví. Historický šerm môže byť chápaný aj ako šport (existujú napríklad celosvetové majstrovstvá v šerme, Battle of the Nations), ktorý je však prispôsobený na hromadnejší boj, viac-menej bez presnejších pravidiel čím útočiť. Predstav si to tak trochu ako wrestling so zbraňami a brneniami. Takisto však šerm môže byť braný ako divadlo, kedy sa šerm prispôsobuje pre oko diváka, čiže niektoré výpady, seky a úhyby môžu byť prehnanejšie ako by boli v reálnom šerme. A potom existuje ešte aj rekonštrukcia šermu podľa majstrov, ktorí spísali knihy šermiarskeho umenia koncom stredoveku (prevažne v 15. storočí). Pri tejto rekonštrukcii ide o to, aby sa čo najvernejšie podarilo zachytiť podstatu šermu ako bojového umenia, ktorým bol. Je to o to náročnejšie, že aj šermiarski majstri mali svoj vlastný slang, ktorý sa odlišoval od vtedajšieho bežného jazyka. Navyše sa to komplikuje aj tým, že toto umenie bolo tak trošku smrtiace, pričom my sa naozaj nesnažíme zabiť sa. (smiech) Každopádne toto sú len niektoré z aspektov, ako sa dá chápať historický šerm. Samozrejme, dajú sa aj kombinovať, ale to by už bolo na veľmi dlhé vysvetľovanie a stalo by sa to príliš neprehľadným.

Si členom nejakého klubu, v rámci ktorého trénuješ?

Ono to nie je ani tak klub, ale skupina. Sme totiž občianske združenie venujúce sa rekonštrukcii histórie Skupina historického šermu Svarog. Venujeme sa sčasti dvom obdobiam: robili sme prelom 12. a 13. storočia, ale teraz pomaly ale isto prechádzame na začiatok 9. storočia, čo sú dve diametrálne odlišné časové obdobia, napriek tomu, že je to stále stredovek. Ale áno, trénujeme a zdokonaľujeme sa v šerme.

dsc_2128

Účastníš sa aj nejakých súťaží? Pokiaľ áno, akého úspechu sa Ti (Vám) podarilo zatiaľ dosiahnuť?

Fú, to je otázka trošku mimo mňa, pretože my sme tento koníček poňali skôr ako rekonštrukciu histórie a v tom sa súťaže moc robiť nedajú. Zúčastňujeme sa ale rôznych vystúpení a akcií, kde predvádzame svoje umenie, hlavne formou divadla a rekonštrukcie, pretože tým dokážeme zabaviť ľudí a tí sa potom na nás prídu pozrieť znovu. No a náš najväčší úspech je asi v tom, že sa snažíme robiť veci a všetko okolo šermu čo najvernejšie tomu, ako mohli pravdepodobne vyzerať. Jeden z našich osobných úspechov je ale určite aj to, že niektorí sme sa zúčastnili školy šermu pod vedením Cechu svatého Michaela a úspešne sme zložili skúšky na prvý stupeň. Viem, že to neznie ako veľký úspech, ale nás to veľmi teší a posúva dopredu míľovými krokmi.

Venovať sa takémuto koníčku so sebou určite okrem času obnáša aj iné „obety“. Musíš svojmu hobby prispôsobiť aj nejakú časť bežného života? (narážam na bradu :D)

dsc_0076

Samozrejme, že prinášam obety a nie, brada to nie je 😀 Tú si, spolu s vlasmi, pestujem ešte spred časov kedy som začal so šermom (smiech). Najväčšie obety naozaj zažíva môj čas a celkom dosť aj moja peňaženka. Napríklad je potrebné dosť veľa študovať, ak chcem mať dajme tomu odev čo najpresnejšie zodpovedajúci obdobiu, ktoré rekonštruujeme. Našťastie však študujem históriu, takže profesia a zábava sa mi spájajú dokopy. Taktiež tento koníček ide na odber hlavne v letných mesiacoch, kedy je neoficiálna sezóna vystúpení. Vtedy sa organizujú rôzne hradné či mestské slávnosti, podujatia a tak podobne. Čiže nejaká väčšia dovolenka, alebo zárobky v zahraničí nehrozia. No a k peniazom ani neviem či je potrebné vyjadrovať sa (smiech). Niektoré veci si vieme vyrobiť aj sami, ako sú odevy či obuv, no na niektoré už treba byť zručný remeselník (takých našťastie v skupine máme), čo ja bohužiaľ nie som. Preto si niektoré veci treba aj kúpiť. Alebo minimálne materiál na ne.

Kedy Vás budú môcť Liptáci vidieť najbližšie, prípadne aké Vaše akcie by si v najbližšom období určite nemali nehať ujsť?

Nuž, obávam sa, že v najbližšom období nás asi moc neuvidíte, pretože ako som vravel, je hluché obdobie medzi sezónami. Ale v lete nás snáď budete vidieť na viacerých akciách v okolí. Už druhý rok sme vystupovali v Liptovskom Mikuláši na námestí počas Stoličných dní a Kultúrneho leta, každoročne vystupujeme na rôznych dedinských slávnostiach, ale tiež sme organizovali (verím, že) obľúbené podujatie Likavské hradné dni. Máme aj akcie mimo Liptova, tento rok sme sa zúčastnili Cyrilometodských slávností v Bojnej, ale tiež slovansko-vikingského festivalu Utgard pri Žiline. Plánujeme v týchto aktivitách samozrejme pokračovať, takže odporúčam sledovať našu internetovú (www.shssvarog.sk) alebo facebookovú (Shš Svarog) stránku pre bližšie informácie.

Chcel by si našim čitateľom niečo na záver odkázať?

Snáď len toľko, že sme veľmi radi, že naši fanúšikovia nám stále prejavujú dôveru a chodievajú na naše vystúpenia (ahoj mami!). A tiež urobím aj menšiu reklamu, ak môžem. Naša skupina rada prijme nových záujemcov o históriu či šerm, preto ak máte viac ako 16 rokov, neváhajte a kontaktujte nás (telefónny aj mailový kontakt nájdete na oficiálnej stránke). Ďakujeme za Vašu priazeň!


dsc_0045