#LiptovskéTalenty: Freeride LM

Pridané 17. 1. 2016

Na začiatok z ľahka. Môžete sa nám predstaviť? Kto vlastne ste, koľko Vás je a čomu sa venujete?

Sme partia chalanov z Liptovského Mikuláša, ktorí zdieľajú záľubu najmä (ale nie len) v zjazdovom lyžovaní mimo vyznačených trás – vo freeride.  Hlavným cieľom nášho zoskupenia je podpora telesnej kultúry jednotlivých členov, ale aj širšej verejnosti v tejto oblasti. Venujeme sa však aj iným športom a outdoorovým aktivitám, všetko to závisí od jednotlivých členov.  Ďalšími cieľmi  Freeride LM sú napríklad rozvíjanie povedomia o dodržiavaní bezpečného pohybu v horskom prostredí, alebo organizovanie rôznych kultúrno-spoločenských akcií, ktoré vedú k popularizácií športu, freeridu, ako aj nás 🙂 V súčasnosti nás je v združení  19.

Ako Vaša skupina vlastne vznikla?

Skupinu spočiatku tvorilo len okolo 6 vášnivých lyžiarov, v súčasnosti najstarších členov Freeride LM, ktorí sa pravidelne  stretávali cez deň na svahu a večer v meste. Postupom času sa k tejto partii pridali noví členovia s rovnakými záľubami a vznikol nápad, že by sa táto skupina ľudí mohla venovať týmto aktivitám aj organizovane,  pričom by bolo snahou zapojiť aj širokú verejnosť. A práve preto od roku 2012 fungujeme vo forme občianskeho združenia, ktoré je dobrovoľné a nepolitické. Kým pri založení občianskeho združenia nás bolo 13, dnes je nás už 19.

Prečo práve názov Freeride LM?

Názov Freeride LM preto, že nás perfektne vystihuje. Všetci členovia v združení hneď pri „odpanení“ prvého žľabu a prežití prvého powder day zistili, že freeride je niečo, čo bude súčasťou nášho života a že sa tejto aktivite chceme aktívne venovať. Freeride tvoril našu mladosť a chceme sa mu venovať aj v budúcnosti. Nie je nič lepšie ako stráviť deň s kamošmi jazdením žľabov za krásneho počka. Jedine, že by  bol powder day, lebo ako sa hovorí, „there are no friends on a powder day“. No a to LM za Freeride sa vysvetľuje samo – všetci totiž pochádzame z Liptovských Matiašoviec. 😀

12546181_10204763818529305_1613136591_o

Predpokladáme, že podľa názvu ste vytvorili aj Vaše logo, ktoré by Vás malo prezentovať. Predpokladáme správne?

Predpokladáte veľmi správne. Logo bolo vytvorené jedným z našich členov, ktorý sa hral a navrhol ich hneď niekoľko. My sme si potom formou hlasovania zvolili práve toto. Logo je klasické čiernobiele, a ukrýva v sebe podstatu nášho združenia. Čierne pozadie vykresľuje horu, na ktorej je zapichnutá naša vlajka – to symbolizuje našu vášeň pre vysokohorský terén. Keďže sme veľmi aktívne združenie aj v letných mesiacoch, biele bubliny v logu v sebe zahŕňajú iné „extrémne“ športy, ktorým sa viac alebo menej venujú jednotliví členovia nášho združenia.

freeride LM

Akým športovým aktivitám sa venujete na Liptove?

Liptov je jedinečný v tom, že ponúka mnoho možností pre outdoorové aktivity, či už v lete alebo zime. Okrem lyžovania sa v zime venujeme aj skialpinizmu alebo snow kitingu, v lete zas obľubujeme wakeboarding, kitesurfing, radi chodíme na bike alebo na kajak. Samozrejme, že je to individuálne, každý sa venuje niečomu inému. Netreba zabudnúť ani na klasické športy, na ktorých sme vyrastali a doteraz ich hrávame ako basketbal, volejbal, futbal, flórbal, beachvolej a podobne. Každé leto sa pár z nás zúčastňuje aj triatlonu na Lipt. Mare. Najhoršie obdobie na Liptove je upršaná jeseň, kedy už je zima na letné aktivity a stále málo snehu na tie zimné. Vtedy si kľudne zahráme aj taký badminton alebo slovenskú hádzanú. 😀

Vieme, že okrem vlastných športových zážitkov sa venujete aj organizácií rozličných udalostí. Aké to doteraz boli?

Udalostí a projektov, do ktorých sme sa zapojili máme každým rokom viac a predstavíme si ich teda v  chronologickom poradí. V roku 2013 sme v priestoroch našej klubovne zorganizovali  napr. Burzu zimných vecí, ktorej cieľom bolo poskytnúť priaznivcom lyžovania možnosť zakúpiť alebo vymeniť zimnú výbavu na sneh a do voľného terénu. V klubovni sme následne zorganizovali aj ďalšiu vydarenú akciu, ktorou bola prednáška určená pre širokú verejnosť o lavínovej prevencii a bezpečnosti na horách. Prednášku viedol skúsený horský záchranár Jozef Richnavský z Centra lavínovej prevencie HZS a zameriavala sa predovšetkým na zhodnotenie lavínovej situácie na horách, ako predísť nebezpečenstvu lavíny a ako sa správať keď už dôjde k najhoršiemu.

Rád by  som spomenul aj fakt, že sa nám podarilo získať grant, na základe ktorého sme boli schopní nakúpiť desať lavínových sád, ktoré slúžia na zachovanie bezpečnosti na horách nie len pre našich členov ale aj pre verejnosť, ktorej vieme toto vybavenie požičať.

Prvý veľký event pod hlavičkou Freeride LM bola slovenská premiéra najlepšieho freeski filmu 2014 Days of my Youth v Bratislave a v LM, ktorá bola sprevádzaná prezentáciou lyží naších partnerov a afterparty. V lete sa nám zas podarilo v Bratislave usporiadať slovenskú premiéru freeride bike filmu UnReal. Akciu doplnilo aj premietanie slovenského bikeového filmu Tatra z produkcie Redpoint sídliacej v LM, ako aj perfektná afterka.

Ďalšou akciou bolo premietanie lyžiarskeho filmu FADE to WINTER priamo v mekke freerideového lyžovania v Jasnej, konkrétne v klube Happy End, ktoré sa odohralo v piatok 18.12. Súčasťou programu bolo aj premietanie slovenského lavínového filmu Braňa Molnára s názvom Biele objatie a ako inak opäť  afterparty, kde nám okrem iného zahrali aj chalani z LNJH.

Naša posledná akcia sa uskutočnila práve v sobotu 16.1., a to opäť v priestoroch našej klubovne (podchod vedľa GoodMoodu). Bol to už druhý ročník burzy letných, zimných, lyžiarskych aj nelyžiarskych vecí.

Plánujete aj nejaké akcie v blízkej budúcnosti?

V budúcnosti by sme určite chceli na Liptove zorganizovať freerideový camp, ktorý by zlučoval viacero športov a outdoorových aktivít.  Túto sezónu plánujeme aj častejšie zverejňovať videá z našej produkcie, aby ľudia reálne videli čomu sa venujeme.  O konkrétnych akciách sa všetko včas dozviete na našom FB alebo webe.

Mohli by ste nám priblížiť nejaké z Vašich najkrajších športových spomienok, ktoré ste zažili či už u nás na Liptove alebo aj mimo neho? 

Najkrajšie športové spomienky mávame samozrejme zo zimy, keď je po uši prašanu, pekné počasie a máme prvé lajny v žľaboch v Jasnej. Každú zimu zažijeme aspoň 5 takýchto bezchybných dní. Je to aj preto, že prienik dobrých snehových podmienok, dobrého počasia, bezvetria, a voľných pracovných dní členov nie je až taký veľký. Čo sa týka netradičných športových zážitkov, tak medzi ne určite musíme zaradiť každoročný májový splav Belej, o ktorom sa viac dočítaš tu: http://freeridelm.sk/splav-bela-2015/. Za hranicami Slovenska sme zažili napríklad surfový trip do Soustonu na západnom pobreží Francúzska (http://freeridelm.sk/surf-trip-souston-2015/), kitesurfing na Cypre a v Hamuliakove (http://freeridelm.sk/kitesurfing-na-cypre/) alebo cliffdivingové leto na Malte.