#LiptovskéTalenty: Michal Reiberger

Pridané 15. 5. 2016

Ahoj Michal. Mohol by si sa nám na úvod predstaviť? Odkiaľ pochádzaš, aké sú tvoje záľuby a čomu presne sa venuješ?

Ahojte. Volám sa Michal Reiberger, mám 25 rokov a bývam v Liptovskom Hrádku. Môj všetok voľný čas patrí najmä horám a prírode, spolu so všetkými športami, ktoré sa v tomto prostredí dajú robiť. V lete sa venujem bicyklovaniu, trailovému behaniu po horách a turistike. Cez zimu to je zasa skialpinizmus.

Patrím do šťastnej skupiny ľudí, ktorí si môžu povedať, že práca je pre nich zároveň aj koníčkom. U mňa sa toto spojilo pri fotografovaní, čo ma veľmi teší.

mrfoto.sk_prirodak00001

Kedy si zistil, že fotenie je to pravé, čomu sa chceš venovať?

Na tento moment si veľmi dobre pamätám. Nedávno som naňho spomínal. Pamätám na moment, keď mi kamarát dal prvýkrát do ruky veľkú digitálnu zrkadlovku, s poriadnym objektívom s dlhým ohniskom. Vtedy to nebolo ešte tak dostupné,  hlavne cenovo, a neskutočne sa mi páčil ten pocit držať ho v ruke a fotiť s ním. Vtedy som si povedal, že raz taký budem mať 🙂 V tom čase sme si do rodiny kúpili prvý kompakt. To som mal 14 rokov. Vtedy som mojej mame povedal, že toto ma raz bude živiť. Na tento moment si ona aj teraz často spomenie a vždy sa s úsmevom  k tomu vracia, že sen, vtedy puberťáka, sa stal skutočnosťou.

Začal som s fotením skateboardových a snb akcií len tak pre seba – vtedy sme tým celá partia žili, skúsil som nejaké portréty s kamarátkami, jednu sezónu som fotil hokej v Liptovskom Mikuláši – kým boli ešte v extralige, zopár svadieb a pod. V podstate som si skúsil všetky fotografické žánre, okrem makro fotografie – k tej som nemal nikdy citový vzťah.

A kedy som zistil, že sa chcem tomu venovať naplno? To išlo postupne, nebol to jeden zlomový moment. Postupne som sa dostával viacej a viacej na rôzne akcie a svadby ako fotograf. O moje fotografie bol čoraz väčší záujem a čo je najpodstatnejšie, fotenie ma bavilo viac a viac. Tak som si časom založil stránku, funpage a som tu :).

mrfoto.sk_prirodak00006

Akým druhom akcií/udalostí sa venuješ najviac? A aký druh fotenia máš vôbec najradšej?

Dá sa povedať, že som profesionálny svadobný fotograf, ale to neznamená, že fotím len svadby.  Stihol som ich už 114 k dnešnému dátumu 🙂 Svadobné fotografie sa snažím fotiť čo najviac v prírode, pokiaľ s tým súhlasia aj mladomanželia – časy, kedy sa dvaja postavili ku stene v ateliéri a zaujali pózu ako na vojenskom buzeráku, sú už dávno za nami.

mrfoto.sk_svadby00013

Stále sa rád nechám nahovoriť aj na fotenie bookov pre dievčatá. Ohľadom tohto mám v hlave stále pár neuskutočnených projektov.

Keďže chodím veľa po horách a prírode, občas si zoberiem so sebou aj foťák a kde-tu vznikne super záber, hlavne pri východoch a západoch slnka. Tieto okamžiky majú na fotke neskutočnú atmosféru.

Fotíš iba na Liptove alebo vyrážaš aj za hranice nášho regiónu?

Gro fotenia mávam na Liptove, ale svadby fotím po celom Slovensku. Ale nie až v takom množstve ako svadby na Liptove. Vďaka foteniu som sa dostal už aj do Rakúskych Álp, kde som fotil promofotky pre lyžiarsku školu a do Švajčiarska na svadbu.

mrfoto.sk_svadby00009

To, že robíš nádherné fotografie prírody, je nám ako teamu LiptovŽije.sk veľmi známe. Jedna z Tvojich fotografií je totiž použitá ako hlavná fotka nášho portálu a niektoré z Tvojich fotiek boli naviac použité aj v kalendári LiptovŽije 2016. Máš nejakú fotografiu prírody, na ktorú si obzvlášť hrdý?

Ku každej uverejnenej fotografii prírody mám pekné spomienky, lebo vznikla buď na super výlete s dobrou partiou ľudí, alebo som sa musel parádne spotiť na to, aby sa mi ju podarilo nafotiť 🙂

mrfoto.sk_prirodak00008

Fotenie je vždy spojené s vysokými nákladmi za techniku. Ako si začínal a ako si na tom dnes?

Keď som mal 14 rokov, do rodiny sme si kúpili prvý kompakt, tuším to bol nejaký Olympus, ktorý mal 5,6 mbpx. Fotenie ma začalo baviť, tak som začal každé leto cez prázdniny pracovať, aby som si mohol kúpiť stále lepší a lepší foťák. Vystriedal som asi 3 kompakty, kým sa mi podarilo našetriť na prvú zrkadlovku Canon 30D. Každým rokom som si kupoval stále niečo nové do výbavy. Som ešte z tej generácie fotografov, ktorí začínali pri malom kompakte, za čo som vďačný. Momentálne mám profesionálnu plnoformátovú zrkadlovku  značky Canon,  zopár objektívov a bleskov k tomu :).

mrfoto.sk_prirodak00002

Zachytili sme informáciu ohľadom prvej prenosnej fotobúdky na Liptove. Môžeš nám k tomu povedať viac ?

Myšlienka o fotobúdke vzplanula v mojej hlave, keď som začal premýšľať, ako sa odlíšiť od ostatných fotografov na Liptove a ako ponúknuť zákazníkom niečo nové, čo ešte na Liptove nieje a čo by oživilo klasické svadobné hostiny. Začal som ponúkať počas svadobnej hostiny tlač fotografií, čo malo veľký úspech. Ale stále som chcel ponúknuť niečo viac. Tak som si spomenul na svadbu vo Švajčiarsku, kde mali prenajatú podobnú fotobúdku a mala tam veľký úspech.

funfoto.sk00001

Začal som  makať na vlastnej fotobúdke, ktorú som si sám navrhol aj vyrobil.  Nazval som ju fun-fotobox, fotobúdka bez búdky :). Funguje na jednoduchom princípe, kedy prídete ku fotobúdke, dotknete sa displeja, na ktorom sa vidíte pomocou živého náhľadu z fotoaparátu. Dotykom odštartujete samospúšť fotoaparátu, začne sa odpočítavanie, na konci ktorého Vás búdka vyfotí. Túto fotografiu si sami viete poslať na Váš e-mail, alebo si ju rovno vytlačiť pomocou profesionálnej tlačiarne, ktorá je súčasťou prenajatia fotobúdky. Tlač 1 fotografie rozmeru 10×15 trvá len 8,9 sekundy a ponúkam neobmedzenú tlač zhotovených fotografií.

To by bolo asi tak v skratke, viacej informácii nájdete na stránke www.funfoto.sk

funfoto.sk00002

Mohol by si nám ešte povedať Tvoje kontaktné údaje, prípadne aj odkaz na FB, na ktorom by Ťa mohli prípadní záujemcovia kontaktovať? 🙂

Samozrejme, ako fotografa ma nájdete na stránke www.mrfoto.sk alebo https://www.facebook.com/Mrfoto.sk/a fotobúdku môžete nájsť na linku www.funfoto.sk

funfoto.sk00003