#LiptovskéTalenty: Aneta Smerčiaková

Pridané 11. 6. 2016

Ahoj Aneta. Môžeš sa naším čitateľom na úvod bližšie predstaviť?

Ahojte. Volám sa Aneta  Smerčiaková , mám 19 rokov a bývam v Liptovskom Mikuláši. Momentálne som úspešne skončila strednú zdravotnícku školu, odbor- masér. Som reprezentantka v bežeckom lyžovaní v juniorskej kategórii . Všetok svoj voľný čas venujem hlavne športu a mojej rodinke 🙂

Ako dlho sa už bežeckému lyžovaniu venuješ?

Bežeckému lyžovaniu sa venujem od roku 2008, ale ešte predtým som sa čisto venovala len cezpoľným behom, ku ktorým ma viedol môj ocino, nakoľko som bola od malička vždy plná energie. Počas týchto behov na mňa natrafil tréner bežeckého lyžovania  P. Ševčík, ktorý sa ma hneď po dobehnutí do cieľa Ondrašovskej Horičky opýtal, či by som nechcela vyskúšať bežecké lyžovanie, nakoľko ma už asi nejaký čas sledoval. Rozhodla som sa teda, že to vyskúšam, aj keď som poriadne nevedela o čo v tomto športe ide.

10967637_878351952185166_525768308_o

Aké sú tvoje ďalšie záľuby okrem bežeckého lyžovania?

Medzi moje obľúbené záľuby v letnej sezóne patria športy ako sú napr:  bicykel, beh, plávanie, ktoré zaradujem ako súčasť doplnkov pred zimnou sezónou. V zimnej sezóne je to zase skialpinizmus, avšak len mimo mojej hlavnej sezóny.

Môžeš nám povedať niečo viac o klube, za ktorý pretekáš, prípadne aj o tom kto ti pomáha pri tréningoch?

Môj klub bežeckého lyžovania KBL Jasná funguje celoročne pod záštitou trénera P.Ševčíka a servismanov  P. Iľanovského a  J. Baláža. Chcela by som sa im poďakovať  za perfektný servis a výbornú starostlivosť. Spolupracujem aj so Športovým centrom polície, ktoré má sídlo na Štrbskom plese. Časť  letnej prípravy ma trénuje podtréner Martin Bajčičák, s ktorým absolvujem  sústredenia či už na Štrbskom plese alebo v zahraničí.

Ako sa pripravuješ počas letnej sezóny?

Moja letná sezóna začína po cca 3 týždňovom aktívnom oddychu, kedy na konci mája začíname s tvrdou prípravou, ktorá v seba zahŕňa 2-fázové tréningy pozostávajúce z behov, turistiky, kolieskových lyží, posilovňe a regenerácie. Väčšinu mojich tréningov absolvujem na Štrbskom plese, ale keď je možnosť trénujem aj v domácich podmienkach napr: v Jasnej alebo Západných Tatrách.20150701_101934(0)

 Akých úspechov si už vo svojom mladom veku dosiahla? Ktorý považuješ za zatiaľ pre Teba najvýznamnejší?

 Tu si môžete pozrieť zoznam mojich zatiaľ najlepších výsledkov:

Žiacka kategória:

-MSR- 7-násobná Majsterka Slovenska

-2x víťazka Slovenského pohára

-Športovec roka mesta Liptovský Mikuláš

Dorastenecká kategória:

-MSR- 11-násobná Majsterka Slovenska

-32.miesto Európske Olympijské hry mládeže

-Víťazka Slovenského pohára

-2x športovec roka mesta Liptovský Mikuláš

VÝSLEDKY SEZÓNY 2015/2016

Mojím najlepším úspechom bolo 2.miesto na Slavi Cupe v kategórii ženy na 10km. Dalšie pekné umiestnenie som si vybojovala na 5km- Slavi Cupe v kategórii ženy. Túto sezónu som absolvovala Majstrovstvá sveta Juniorov  v Rumunsku, kde som sa  mohla porovnať so svetovou špičkou a nabrať ďalšie nové skúsenosti. Na každý pretek sa snažím  100% pripraviť či už po fyzickej alebo psychickej stránke.

SP 28.12 2014 7,5km (11)

Aké sú Tvoje ciele do budúcnosti?

Mojím hlavným cieľom sú budúcoročné Majstrovstvá sveta Juniorov v Amerike, kde by som chcela skončiť najlepšie do prvej 30.

Bežecké lyžovanie je určite spojené s vysokými nákladmi. Máš sponzorov, ktorí Ti pomáhajú alebo je to celé na Tebe a Tvojej rodine?

Náklady na samotný šport sú dosť vysoké, nakoľko počas roka absolvujem množstvo sústredení či už doma,alebo aj v zahraničí napr: prvý kontakt so snehom je v Rakúskom stredisku Dachstein už na konci októbra. Ďalej čo sa týka podpory ako takej, tak je dosť náročné, pretože oficiálneho sponzora zatiaľ nemám, ale vždy sa zatiaľ našlo pár ľudí, ktorý ma podporili. Momentálne výdavky z roka na rok však vysoko stúpajú. Samozrejme, hlavnú podporu som mala a mám u rodičov, ktorý sa snažia z plných síl mi čo najviac pomôcť, ale nie vždy sa to dá.

11261999_10205133572926969_940185157_o

Kedy najbližšie Ťa budeme môcť vidieť pretekať na Liptove?

Najbližšie ma môžete  vidieť na bežeckých pretekoch: Ondrašovská  horička a Beh na Zelené Pleso,  ktoré sú súčasťou mojej letnej kondičnej prípravy 🙂

Chcela by si na záver niečo odkázať čitateľom portálu LiptovŽije.sk?

Milí čitatelia, chcela by som Vám odkázať len toľko, že ak budete mat možnosť vyskúšať si bežecké lyžovanie, tak neváhajte a skúste to 🙂

20160221_100111