#HybajCestovať s Liptákmi: Zaži Siargao #2 Filipínsky nedeľný fotbal: kohútie zápasy

Pridané 22. 7. 2016

V nedeľu sa na filipínskych dedinách nechodí ako u nás na fotbal, ale na kohútie zápasy, lokálne nazývanými “cock fights”. Je to veľká udalosť, na ktorú sa tešia všetci muži z dediny. Presne tak ako u nás fotbal, tak aj tu sú kohútie zápasy prevažne chlapskou záležitosťou.

Zvieratá mám rád a som odjakživa proti ich týraniu, avšak miestne kohúty ma budia pred 5 ráno už druhý týždeň tak som sa na celú “show” šiel pozrieť s miernou škodoradosťou, to som však netušil čo ma čaká. Odchádzali sme odtiaľ všetci, s veľmi zmiešanými pocitmi.

„Presne tak ako u nás fotbal, tak aj tu sú kohútie zápasy prevažne chlapskou záležitosťou.“

Lístky stoja 30 pesos/os cca. 60 centov

Lístky stoja 30 pesos/os cca. 60 centov

Na jednej strane som chápal ten adrenalín zo stávkovania, kde ide na miestne, ba i európske pomery o veľké peniaze, ale na druhej strane mi to prišlo hrôzostrašne kruté. Samotné bitky sú doslova brutálne. Neboli sme tam dlho, snáď ani nie na štvrtine celej show, ale za ten čas, sa doslova rozsekalo 8 kohútov.

Brutálne kohútie zápasy

Brutálne kohútie zápasy

Operení šampióni

Kohúty sa trénujú už od mala. Kohúta si viete vychovať alebo kúpiť za pár pesos, niekoľko stoviek pesos až niekoľko tisíc pesos, podľa rodokmeňa a kvality “trénera”. Ak máte malého kohúta, čaká vás 8 mesiacov tréningu a starostlivosti o svojeho snáď niekedy šampióna.

Kohúta si viete vychovať alebo kúpiť za pár až niekoľko stoviek eur, podľa rodokmeňa a kvality “trénera”

Ak sa niekto venuje kohútím zápasom, nemá kohúta iba jedného ale hneď niekoľko. Loloi, miestny surfer a náš kamoš, ich má 11. Vlastne už iba 10, keďže mu to v túto nedeľu moc nevyšlo. Vravel však, že on mal kohúta za 500 pesos (10eur) a prehral proti policajtovi ktorý ho mal za 5000 pesos (100eur), škoda držal som mu palce.

Tréner so svojím zverencom tesne pred zápasom

Majiteľ so svojím kohútom tesne pred zápasom

Je zrejmé, že dobré kohúty sú tu vzácnym majetkom. Niekedy sa stane, že kohút nezomrie ale ostane ležať na zemi. Ak bojoval dobre, ešte z toho môže vyviaznuť živý – avšak už bude patriť majiteľovi víťazného kohúta.

Kohútí M.A.S.H., 10 mg morfia sestra

Kohútí M.A.S.H., 10 mg morfia sestra

Z ringu putuje priamo do “kohútej nemocnice” hneď vedľa štadióna. Každý kohút má na jednej nohe priviazaný dlhý ostrý nôž, ktorým doslova reže a bodá súpera. Rany sú preto poriadne hlboké a vyžadujú si okrem iného dezinfekciju a šitie. Au!

Dezinfekcia rán a ošetrovanie neštaslivca

Pravidlá “cock” fightov

Do ringu vstúpia majitelia kohútov s kohútmi na rukách a nechajú kohútov nech sa poobďobávajú. Niečo ako niekedy vidno u nás v baroch, keď sa stretnú dvaja “kohúti”. Tí najšikovnejší stávkari pozorujú ich reakcie, poznajú majiteľov a vyberajú si svojeho favorita.

Predvádzanie kohúta publiku

Predvádzanie kohúta publiku

Hecovanie kohútov proti sebe

Hecovanie kohútov proti sebe

Nasleduje stávkovanie. Žiadny bookmaker tu nieje, neexistujú ani kurzy. Človek buď stávku vyhrá alebo prehrá. Hop alebo trop. Je to neuveriteľný bordel a hluk, kedy sa každý z publika môže staviť s hocikým iným z publika o hociakú čiastku, za predpokladu že každý staví na rozdieľneho kohúta.

Kto sa staví?

Kto sa staví?

Minimum je vraj 200 pesos, čo som zistil pri svojej prvej a poslednej stávke, môj “cock” nevydržal ani 10 sekúnd. Neskutočné prekrikovanie jedného človeka druhým z časti tlmia ručné signály, kde vodorovne sa ukazujú stovky a zvisle tisícky pesos – pre lepšiu predstavivosť vodorovne 2-oj eurovky, zvisle 20 eurovky.

Stávkovanie v akcii, podla ručných signálov chce staviť 200 pesos (4 eurá)

Stávkovanie v akcii, podla ručných signálov chce staviť 200 pesos (4 eurá)

Takto sa dokážu ľudia staviť aj na väčšiu vzdialenosť. V strede ringu je dokonca jeden chlap ktorý spája stávkychtivých divákov, ktorí sa s nikým ešte nestavili svojpomocne. Keď počuje ľudí vykrikovať dve rôzne spojiteľné stávky, ukazuje na daných ľudí v publiku, až kým nenadviažu očný kontakt.

Chlap s mikrofónom, ktorý to tam aspoň z časti viedol

Chlap s mikrofónom, ktorý to tam aspoň z časti viedol

Celý systém je postavený na cti, ak sa raz niekto staví, tak svoje slovo dodrží. Nevidel som za celý čas nikde žiaden problém. Po skončení bitky vzduchom lietajú guče peňazí od prehratých k výhercom, fakt si ich jednoducho hádžu ponad hlavy ostatných. Nikdy som nezažil chaotickejší systém, ktorý by fungoval s takou precíznosťou.

Pozápasové vyplácanie susedov, ostatní si peniaze hádžu

Pozápasové vyplácanie susedov, ostatní si peniaze hádžu.

Páči sa Vám článok? Prečítajte si jeho pokračovanie (plnú verziu) na http://hybajcestovat.sk/filipinsky-nedelny-fotbal-kohutie-zapasy/ prípadne ho podporte zdieľaním 🙂